Jan Jaap Waverijn Wilma Eelman Jan Jaap Jacobus Waverijn - kunstenaar en goudzoeker - zo stond op zijn overlijdensbericht. Op 24 juni 2017 overleed Jan Jaap onverwacht. Veel Texelaars kenden hem: als kunstenaar, speurder naar voorwerpen uit het verleden, liefoebber van het Texelse landschap en aimabel mens. En niet te vergeten, hij was bekend van de stukjes die hij over zijn vondsten voor ons schreef en waarin hij ons liet meegenieten van veel moois wat hij vond. Hij bracht daarmee de geschiedenis, de context van die spullen voor ons tot leven. Romeinse munten, Viking zilver, kledinggespen, ga zo maar door. Door zijn stukjes bleken de vroege Middeleeuwen helemaal niet zo donker te zijn als we vroeger op de lagere school leerden. Nadat een door hem gevonden zeehondje vernoemd werd naar zijn overleden kater Boris, zo'n vernoeming zat al lang in zijn hoofd, had Jan Jaap eind vorig jaar nog een andere wens: "Geen rust echter wat betreft - nog steeds - de afwezig heid van een sceatta1 in mijn verzameling. Ik krijg er een punthoofd van en heb de neiging om over te stappen op plan B: ze gaan zoeken in Friesland. Daar worden ze veel gevonden. Dus vandaag of morgen ga ik die kant op als het hier niet lukt. Wel sprokkel ik hier nog aardige vond sten bij elkaar, maar dat ene ding wat ik zo graag wil hebben heeft zich heel goed verstopt. Ook mooi eigenlijk, zo'n lange zoektocht - hopelijk met een Happy End. Dit jaar één keer naar de overkant geweest, een dagje Haarlem en een bezoek aan het Teylers Museum. Daar ligt ook een mooie muntenverzameling inclusief zo'n mooi Fries muntje, die helemaal niet zeldzaam zijn. Soms droom ik ervan - dat is ook al wat. Op den duur zal het toch wel lukken denk ik." Maar het lukte niet en ook de reis naar Friesland ging niet door. Het werd een andere reis. Zijn laatste. Jan Jaap, bedankt voor alles - vaar wel. We zullen je mis sen, als vriend en als vinder van interessante voorwer pen, waarvan je ons in je mails en je artikelen in ons tijd schrift graag deelgenoot maakte. een zilveren sceatta met afbeelding van een stekelvarken doorsnede 1,2 cm, vervaardigd circa 720-740 na Christus gevonden in het Doornduyn, Bakkum. coll. Huis van Hilde, Castricum 1: een sceatta is een zilveren muntje dat tussen ca 650 en 750 werd gemunt in Engeland, Jutland en het toenmalige Friesland. In Friesland was vooral de stekelvarkensceatta bekend. Ze zijn kleiner dan een dubbeltje en fascinerend door hun primitieve schoonheid. Sceatta betekende rijk dom. Het Nederlandse schat is daaraan verwant. 2 Historische Vereniging Texel Nummer 124, september 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 4