Wie weet iets over Harry Bromet en Lena Bromet-Pop? Bert de Jong Reacties op het juninummer Via Theo Timmer ontving de Historische vereniging Texel een mail van Bert de Jong met het verzoek om informatie over zijn oom Hartog (Harry) Bromet en tante Lena Bromet-Pop. Mijnheer Timmer, Begin juni was ik bij u in de winkel en wij raakten in ge sprek over mijn zoektocht naar aanwijzingen omtrent fa milieleden van mij: mijn tante Lena Bromet-Pop en oom Harry Bromet. Zij en haar man kwamen tot 1940 vaak op Texel. Met name Den Hoorn en Oosterend waren daarbij favoriet. Deze foto is het enige wat na de Tweede Wereldoorlog te ruggevonden is van hen. Wat wij tot nu toe over hen we ten komt uit overlevering en een miniem stukje in het Nationaal Archief; daaruit mag ik helaas uit privacy- overwegingen niet citeren. Als tweede generatie ben ik op zoek naar alles wat nog naar mijn tante Lena Bromet-Pop en oom Harry Bromet verwijst. Omdat hun totale huisraad, inclusief papieren foto's etcetera al vóór de bevrijding in 1945 verdwenen was, heeft de familie nog slechts één enkele foto waarop beiden te zien zijn. Dat is deze foto uit 1936, mogelijk in Den Hoorn? Bij welk huis of boerderij beiden staan, is onbekend. Uit overlevering weten wij dat Harry Bromet en Lena Bromet-Pop meerdere keren op Texel verbleven. Lena Bromet-Pop werd geboren op 3 februari 1917 te Amsterdam. Na de zomer van 1942 heeft niemand meer iets van haar vernomen, totdat vlak na de Tweede Wereldoorlog een van de overlevenden van kamp Auschwite vertelde dat Lena Bromet-Pop na haar bevrij ding bij een zogenaamde dodenmars aan zwakte en uit putting op 15 april 1945 zou zijn overleden. Echter, in het boek In Memoriam" wordt vermeld dat zij is vermoord op vrijdag 24 september 1943 te Auschwite. Raadpleging van de Rode Kruis archieven leverde toch nog informatie die het verhaal over de zogenaamde do denmars lijkt te onderschrijven: 18 januari 1945: bevrijding uit Auschwite 29 januari 1945 Ravensbrück 1 maart 1945 Bergen-Belsen en uiterlijk 15 april 1945 overleden. Hartog (Harry) Bromet werd geboren op 24 februari 1913 te Amsterdam en werd op 15 maart 1944 vermoord in Auschwite. Hopelijk zijn er nog mensen met herinneringen aan Lena Bromet-Pop en/of Harry Bromet of verhalen uit overleve ring die iets kunnen toevoegen aan deze foto? Reacties graag naar één van de redactieleden of het mail adres van de Historische Vereniging: historischeverenigingTexel@kpnmail.nl De schrijver van het verslag over de excursie naar de Mielanden was niet Jaap Roeper, maar Jan Wuis, zo vertel den Nieteke Roeper en Jan Wuis. Jan Wuis zat toen samen met Piet Kooiman en Dirk Bakker (zoon van kaasboer Han Bakker) in het zevende leerjaar, achterin de klas. Meester Van der Kolk vond dat wel een mooi klusje voor hem, want Jan had zo'n mooi handschrift - en Jaap Roeper kon goed tekenen. Samen vervaardigden ze zo het leuke verslag over een excursie naar de Mielanden. De foto van het aardappelsouper in 1969/70 kwam uit de col lectie van Marja Veeger - Witte. 28 Historische Vereniging Texel Nummer 124, september 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 30