De paddenstoelendoos door Ingrid van Sambeek Toen ik op de Jozefschool zat heb ik een keer een pad denstoelendoos gemaakt. Het was begin zestiger jaren. Ik kan mij geen uitstapje van school naar het bos herinneren om daar paddenstoelen te zoeken, wel dat ik met de ge vonden paddenstoelen een kijkdoos maakte. Daarvoor gebruikte ik een oude schoenendoos waar ik op de korte kant een venster in sneed. De bodem van de doos be dekte ik met mos en daarop werden de paddenstoelen gerangschikt in een soort coulisselandschapje. De kortste vooraan en de grotere meer naar achteren. Het mooist en meest echte was natuurlijk als er een echte rood-met-witte-stippen-paddenstoel bij was geweest, maar zo een heb ik toen niet gevonden. Toen de paddenstoelen allemaal op hun plek stonden be dekte ik de bovenkant met doorzichtig roodgekleurd pa pier. Toen ik daarna door het venster keek kon ik het sprookje er makkelijk bij bedenken. Nu ik eraan terugdenk ruik ik het mos en de paddenstoe len weer. Veldslagen door Bas Huisman Op de CVO school hing in onze klas een grote school plaat met afoeeldingen van paddenstoelen. De namen daarvan moesten we uit ons hoofd leren, een uitermate serieuze aangelegenheid. Vervolgens werd een padden stoelententoonstelling georganiseerd door de school en er vielen prijzen te winnen. Dat laatste was ook zeker niet onbelangrijk. Tijdens de lessen over de paddenstoel, die aan de tentoonstelling voorafgingen, kwamen allerlei woorden langs die ik nog niet kende. Zoals mycelium, schimmeldraden, sporen en velumresten. Op een dag moesten we onze fiets meenemen naar school. We gin gen naar de Dennen om paddenstoelen te gaan plukken voor ons stukje dat we moesten maken voor de tentoon stelling. In een stuk loofoos aan de Rozendijk hoek Ploeglanderweg werden we losgelaten. Eenmaal uit de startblokken begon het wilde graaien. De grote padden stoelen waren het meest in trek. Om maar zoveel moge lijk paddenstoelen te bemachtigen werd hier en daar zelfs geduwd en getrokken. Bij het zien van vliegen- zwammen of andere grote paddenstoelen ontstonden ware veldslagen. Voor zulke grote paddenstoelen kreeg je vast de meeste punten dachten we. Rien van Elk, mevrouw van Reijendam en de heer Van Elk in het klaslokaal van Bas Huisman. Nummer 124, september 2017 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 21