Ferry Zwanenburg Simon Dros, Bas Huisman Naar aanleiding van het verhaal en de foto's van Els ter Braak gingen we op bezoek bij Ferry Zwanenburg. Hij is inmiddels 94 jaar, woont in Den Hoorn en kwam tijdens de oorlog vanuit Velsen als onderduiker naar Texel. Een periode als dwangarbeider in Duitsland ging daar aan vooraf. Op Texel werd hij tewerk gesteld bij het Jacobslager om onder andere bunkers te camoufleren. In deze periode ontmoette hij ook zijn latere vrouw, Annie Troost. Op 13 november 1922 werd Ferry geboren te Velsen. In zijn jonge jaren volgde hij een opleiding tot machine bankwerker aan een avondschool, overdag werkte hij als leerling in een machinefabriek te Beverwijk. In 1942 werd hij opgeroepen zich te melden bij Arbeidseinsate. Het kwam er op neer dat hij gedwongen werd in Duitsland te gaan werken. Ferry gaf geen gehoor aan de oproep en dook onder. Het leek goed te gaan, maar in 1943 werd hij opgepakt tijdens een controle. Samen met andere lotge noten werd hij direct op transport gezet naar Duitsland. De reis eindigde bij een betonfabriek bij Mainz am Rhein. Daar werd hij te werk gesteld. De omstandigheden wa ren daar slecht vertelde Ferry. Gelukkig had hij wel enige bewegingsvrijheid en mocht af en toe de stad in. De Russische dwangarbeiders, die daar ook werkten, moes ten binnen de poorten blijven. Er brak difterie uit in het kamp. Ook Ferry werd ziek en moest worden opgeno men in een hospitaal. Na zes weken verblijf daar knapte hij weer wat op. Door een arts werd hij gedeeltelijk afge keurd voor het werk en mocht tijdelijk weer naar huis. Later hoorde hij dat hij veel geluk had gehad; een week later werd de betonfabriek plat gebombardeerd. Eenmaal thuis duikt Ferry weer onder. Via het verzet werd een plaats als arbeider geregeld in het Jacobslager op Texel. Op 3 februari 1944 reist hij volgens afspraak af naar het eiland. Bij de boot in Den Helder stond een contactper soon uit Zaandam hem op te wachten en overhandigde hem een deugdelijk persoonsbewijs met een vrijstelling voor Arbeitseinsate. Samen maakten ze de overtocht en bij de controle te Oudeschild verliep alles gelukkig goed. Te voet ging het verder naar Den Hoorn Het was donker en het regende. Bij aankomst bij het Jacobslager was men echter niet op de hoogte van zijn komst en werd hij door gestuurd naar het Waldlager. De volgende dag meldde Ferry zich weer bij het Jacobslager en nu was men wel op de hoogte. De werkzaamheden aan de bunkers waren toen al zo goed als klaar en er was weinig te doen. Bij een wandeling op het terrein zag Ferry een schuurtje waar een aantal meisjes aardappelen zaten te schillen voor de manschappen op de Zuid-Batterij. Met een van de meis jes, Annie Troost, trouwde hij later. Omdat de werk zaamheden bij het Jacobslager ten einde liepen, moesten alle arbeiders weer van het eiland vertrekken. Maar Ferry bleef en dook onder. Eerst bij Sieme Lap. Hij had een boerderij op het Zouteland aan de Mokweg. Op de zol der van de schuur was met pakken stro een ruimte ge maakt waar Ferry kon schuilen. Overdag hielp hij, als het even kon, mee op de boerderij. Niet veel later verwis selde hij van onderduikadres. Het werd het ouderlijk de man met de gitaar is fan Huisman (foto's coll. Ferry Zwanenburg)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 17