Met Kalis door de Mielanden Gerard van der Kooi Een verhaal van Jaap Roeper Ter introductie De Historische Vereniging werd onlangs verblijd met een document van 70 jaar geleden. De toen 12-jarige Jaap Roeper beschreef in 1946 een uitstapje van de zesde klas der Openbare Lagere School in Den Burg, dat hij zelf illustreerde. Als jeugdvriend, klasge noot en deelnemer aan dit zelfde tripje enkele woorden vooraf. Jacob Roeper werd op 15 februari 1934 geboren, als oudste in een gezin waar later nog vier zoons werden geboren. Hij ging na de Lagere School naar de Mulo, en daarna naar de Hogere Zuivelschool in Bolsward. Vervolgens ging hij werken in de zuivelindus trie, waarbij vooral de scheikundige sector hem boeide. Inmiddels getrouwd, vertrok hij per schip in 1965 met zijn vrouw Mary naar Nieuw Zeeland. Hij woonde weliswaar in Leiden in een aardig huis, maar "hij kon er niet omheen lopen" en dat stoorde hem. Daarnaast speelden andere factoren in deze beslissing mee. Ik deed hen met verdriet uitgeleide. In Nieuw Zeeland vond hij werk in dezelfde bedrijfstak en specialiseerde zich in belangrijke producten die van de kaasmakerij, de wei, gemaakt konden worden. Hij werd een autoriteit op dit gebied. Het leven in N.Z. beviel hem zeer: "het was Tessel zoals het vroeger was". Toch kwamen ze vrij regelmatig terug. En toen na en kele jaren dat Mary aan een ongeneeslijke borstkanker leed en in Nederland wilde sterven, kwamen ze met hun geadopteerde zoon Erik terug naar Nederland. Hij vond er weer snel werk in zijn vakgebied. Na Mary's overlijden keerde hij weldra met Erik terug naar zijn tweede vaderland. Zijn oude bedrijf lijfde hem meteen weer in. Na enige jaren hertrouwde hij met Naomi, een weduwe van Ierse oorsprong met drie kinderen. Ook in de periode tot zijn overlij den in 2016 kwamen ze samen nog een aantal malen naar Europa. Ik herdenk hem met verdriet, hij was en bleef, zoals ik hem voor zijn dood schreef, "de vriend van mijn jeugd". Tot zover deze biografische schets, nu terug naar zijn verhaal. In de zesde klas van de lagere school zaten we bij het schoolhoofd meester Chr. van der Kolk. En we resideerden in het "Glazen Paleis", een uitbouw van het eerste Texels museum, want het schoolgebouw naast ons was in de Russenoorlog platgeschoten. Van onze klasgenoten herinner ik me onder andere Lies Wuis, Trijnie (nu: Tine) Bays, Ina Ran, Ben Rab, Ab Vlas, Jan de Beurs, Cees Eecen, Douwe Bakker, Martha Keyser, Corrie Keyser van de Zweef(molen) en Corrie Keyser van de Keet, maar er waren er meer. Klaas Kalis met toeristen in Waalenburg in 1930 foto J.P. Strijbos coll. Nederlands Fotomuseum Rotterdam 8 Historische Vereniging Texel Nummer 123, juni 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 10