Van aardappeldiner tot aardappelsouper Bas Huisman Vanaf begin 1953 tot 1967 werd jaarlijks een gezamenlijk aardappeldiner georganiseerd, aanvankelijk eerst voor de meisjes van de (landbouw)huishoudschool en de jongens van de landbouwschool. Later, in 1967, kwamen daar de jongens van de LTS bij en werd het aardappelsouper. Aan de reacties die binnenkwamen hebben we gemerkt dat er nog veel over te vertellen viel. Prachtige foto's en zelfs nog originele menukaartjes vullen de verhalen verder aan. Het begon allemaal na de watersnoodramp in 1953. De polder Eendracht had onder water gestaan na een dijk breuk. De boerderijen 'Zeeburg' waar de familie Van Strien boerde en 'Irene' van de familie Rutten kwamen anderhalve meter in het water te staan. Schuren en hui zen zaten onder de zoute modder; schoonmaken en op ruimen leek onbegonnen werk. Hoofd van de landbouw school, 'meester' Laan en directrice van de landbouwhuishoudschool, mevrouw Van der Meer na men het initiatief om met leerlingen van de landbouw school en de landbouwhuishoudschool, allemaal vrijwil ligers, daar te helpen met de schoonmaak. De TESO bracht de leerlingen met de bus naar de Eendracht. De jongens en de meisjes staken samen de handen flink uit de mouwen. De samenwerking beviel zo goed, dat daarna besloten werd jaarlijks een gezamenlijk evene ment te organiseren, dat werd het 'aardappeldiner. Flip Breman bracht ons op dit spoor en wist er veel over te vertellen. Jan Rutten (86), was 22 jaar tijdens de watersnoodrampen en woonde op 'Irene'. Hij kan zich het schoonmaken met de jongens en meisjes op de boerderij nog goed herinne ren. "We waren onteettend blij met de hulp, we konden Jongens van de landbouwschool met schop en bezem. Rechts een tevreden Theo Rutten foto's coll. Jan Rutten goed met ze overweg. Een van de schoonmaaksters, Agatha Veeger, werd zelfs later zijn vrouw. We konden niet voor ze koken, ons AGA fornuis had onder water ge staan. Het werd een boterhammetje tussen de middag. Er was dus nog geen sprake van een eerste aardappeldiner. Meester Laan vertelde in de Texelse Courant van 25 oktober 1967 hierover: 's ochtends om half negen verzamelden de hoogste klassen van beide scholen zich met schoonmaakspullen en in schoonmaakkleding, met lunch pakket bij de huishoudschool. Met een gratis TESO-bus ging het naar de Eendracht. In de bus was het volle bak. De meiden zaten bij de jongen op schoot. De samen werking beviel zo goed, dat we la ter in het jaar het eerste aardap peldiner organiseerden voor de hoogste klassen van beide scho len. Riek Rutten en Agatha Veeger aan de schoonmaak op boerderij 'Irene' 4 Historische Vereniging Texel Nummer 122, maart 2017

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 6