Maar bij welke gelegenheid zouden deze foto's gemaakt zijn? Waarom staat het Texels Fanfarecorps vóór Flevo te spelen en marcheert even later, in de tweede helft van de ochtend, onder grote publieke belangstelling terug naar Den Burg? Vier toeschouwers links en een stel mensen rechts achteraan kijken richting Oudeschild, alsof daar achter Jac. Schrama met zijn tuba iets interessants te zien is. Wat komt daar aan? Zou er verband bestaan met dit glasplaatnegatief van het inhalen van de bisschop op het Schilderend, in dezelfde verzameling? Ruiterstoet op het Schilderend in Den Burg. Rechts nog een muzikant van het Fanfarecorps, daarachter aan het hoofd van de ruiter stoet Corn. Goeman van 'Concordia' met op zijn hoofd de hoge zije, naast hem Jan Kuip van 'St. Isidorushoeve' op zijn schimmel. RAA003012797 Het inhalen van de bisschop Vanaf 1840 t/m 1963 kwam in principe eens in de vijf jaar de bisschop van Haarlem naar Texel om rooms-katholieke kinderen het Heilig Vormsel toe te dienen. De bisschop werd meestal feestelijk onthaald met ruiterstoet en fanfare. Zou deze foto ook uit 1931 dateren? Rechts vooraan de laatste muzikant van het Koninklijk Texels Fanfare fanfarecorps, met uniformpet. Op de foto bij Flevo loopt hij ook achteraan. Maar de foto met de ruiters is aan het eind van de middag gemaakt en mogelijk hele maal niet door dezelfde fotograaf en op dezelfde dag. Gezien de kleding van het publiek dateert deze foto uit de derti ger jaren. 1941 is uitgesloten omdat de bisschop toen zonder ruiterstoet en feestelijkheden verwelkomd en ingehaald werd.4 Het programma van 1931 komt aardig in de buurt: "De ruiterstoet vertrok 16 april 1931 om 10 uur uit Den Burg naar Oudeschild, verwelkomde daar de bisschop en vertrok terug naar Den Burg. Op het Schilderend sloot het Texels Fanfarecorps o.l.v. de heer Lugtenburg er zich bij aan en zoo werd met volle muziek voorop door Weverstraat en Hogerstraat de Molenstraat bereikt..Tegen het vertrek der laatste boot heeft de ruiterstoet de Bisschop uitgeleide gedaan."5 En dat laatste komt overeen met het tijdstip van de dag waarop deze foto genomen is: toen vertrok de laat ste boot vanaf Texel aan het eind van de middag. Maar dan heeft de verslaggever het Fanfarecorps over het hoofd ge zien. Wat pleit voor 1931 is de toestand van de straat: nog niet helemaal af. Links zijn ternauwernood drie net geplante iepen te zien, miniatuurboompjes. 4 Texelse Courant 5 juli 1941 5 Texelse Courant 18 april 1931 Nummer 122, maart 2017 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 17