Foto's van Flevo duiken op in Den Helder Wilma Eelman De Helderse Historische vereniging ontving geruime tijd geleden een aantal glasplaatnegatieven aftomstig van het voormalig Helders Museum in de Oostslootstraat in Den Helder. Er zitten "plaatjes" tussen. Maarten Noot van de Helderse Historische ver eniging mailde ons begin 2016 al een aantal typisch Texelse aftieeldingen van onder andere De Worsteltent. Enkele Texelse foto's bleven echter onopgemerkt en werden met ruim 400 andere door het Regionaal Archief online gezet. Drie daarvan trokken onze aandacht. De glasplaatnegatieven dateren uit de twintiger, dertiger en het begin van de veertiger jaren en zijn gemaakt door onbekende burgers, Nederlandse en Duitse militairen. Ze hebben een ding gemeen: ze geven een pracht beeld van Den Helder, Huisduinen en van Texel. "Vroeger" zouden daar contactafdrukken van gemaakt zijn. Maar de techniek is al een paar stappen verder: de medewerkers van het Regionaal Archief Alkmaar reinig den eerst de glasplaatnegatieven en scanden ze vervol gens. Een deel van de scans is te zien op de website van het Regionaal Archief Alkmaar en op de website www.flickr.com/photos/public-domain-archief-alkmaar. Zoek vervolgens onder Den Helder - en geniet. 'Flevo' aan de toenmalige Schilderweg in Den Burg met muzikanten van het Texels Fanfarecorps. De naam 'Flevo' werd in 1934 op de gevel geschilderd. Ria Schraag herkende op deze twee foto's de volgende muzikanten: rechts voor het raam op de eerste rij Adriaan Vonk, achter hem Bakker de bakker uit de Binnenburg. achteraan met tuba Jac. Schrama, links vooraan Hendrik Zijm (Hollewal), kapelmeester Klaas Smidt, daar achter Jacob Bakker uit de Gravenstraat en Bert Zijm van de jeugdherberg, links naast de grote trom Theo Witte van 'Helianthus' en rechts achteraan Piet Zijm (Hollewal). RAA003012851 Nummer 122, maart 2017 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2017 | | pagina 15