tm Se* fDv/S** Atê C&.t/f 7Z*fJ /PjJ Coll NHA, NL-HlmNHA_309_003072_K, getekend door C.W. Bruinvis in 1843 hang in de spreekkamer en de logeerkamer is bescha digd. In de grote woonkamer ontbreken twee pokhouten slotkrukken met ijzeren stift. Het behang was geheel ver nield en moest vervangen worden. Alleen al hiervoor waren 22 rollen behang nodig. In de keuken waren drie kastknoppen met wervels verloren gegaan. De deur naar het kantoor was beschadigd. Op de bovenverdieping was de grote voorzaal gebruikt als opslag voor graan. Dat gebeurde ook in Brakestein; Johan Reijdon vond bij zijn restauratie graankorrels in de kieren van dat kamerschot. Maar op Dorpzicht werden voor die graanopslag stijlen geplaatst tegen de muren en op de zolders, waardoor het behang en de gebinten (waarschijnlijk de zolderbalken) zijn beschadigd. Op lo geerkamer één zijn twee ruiten in de deur gebarsten, vier koperen knoppen van de kast en twee pokhouten slot- krukken van de trapdeur waren verdwenen en het be hang beschadigd. In logeerkamer twee zijn twee gesle pen matglazen ruiten in de deur gebroken en was het behang beschadigd. In logeerkamer drie ontbreken twee pokhouten slotkrukken. De twee pokhouten slotkrukken van de zoldertrapdeur ontbreken ook, evenals elf gor dijnroeden met koorden en onderroeden. Op de droog zolder ontbreken 11 drooglatten en een droogjuk van 6 ellen lang.2 Een pokhouten kruk van de graanzolder deur was defect. Het hele huis, het secreet, de tuin en het erf waren ver vuild en het vuilnis moest verwijderd worden. Een gedeelte van de vloer in de schuur was aan stukken geslagen en een binnenmuur was beschadigd. Twee rui ten van het washok waren gebroken. Een kippenhok met ren was vernield, de dure broeikas was gesneuveld en twaalf vruchtbomen waren met wortel en tak verdwe nen. Wat een ravage. Bijkomend voordeel van de beschrijving is, dat we hier mee in grote lijnen de indeling van het huis weten: bene den was achter de voordeur een gang, een grote woonka mer, spreekkamer, kantoor, logeerkamer, keuken en een trap naar de verdieping. Op de verdieping de grote zaal, minimaal 3 slaapkamers en een trap naar de zolder. Op de zolder een droogzolder om de was te drogen en een graanzolder, om zaaigraan op te slaan. Dit komt aardig overeen met het gebouw op de tekening van Bruinvis. De grote zaal had dan drie ramen met uiteicht naar De Cocksdorp. Dorpzicht doet zijn naam eer aan. In het Noord-Hollands Archief bevinden zich nog twee tekeningen van Bruinvis met uiteicht vanaf Dorpzicht op De Cocksdorp. Inmiddels staat er alweer ruim een eeuw een nieuw, la ger Dorpzicht, de Rogsloot werd smaller en De Cocksdorp is veranderd. Maar het uiteicht blijft mooi. 2 6 ellen is ongeveer 4 meter 6 Historische Vereniging Texel Nummer 121, december 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 8