4 !fl Een tekening van Dorpzicht in het Noord-Hollands archief Wilma Eelman 1 tfl i mms. In het Noord-Hollands Archief bevinden zich enkele tekeningen van Cornelis Willem Bruinvis, onder andere een met als bijschrift: "Heerenhuis in den Eijerlandschen Polder op het eiland Texel 1843". Mogelijk is dit de enige bekende aftieelding van het oude Dorpzicht. Op 20 september 1899 werd een stal van hoeve Dorpzicht door de bliksem getroffen. Het vuur sloeg over naar het huis en een schuur. De complete boerderij met hele oogst verbrandde. Gelukkig werd vrijwel de gehele inboedel gered. Alleen de muren van het huis bleven staan en het bakhuis bleef gespaard. Daarna werd het huis in de huidige vorm herbouwd. De toen gebouwde houten schuren zijn inmiddels verleden tijd en het bakhuis is vorig jaar ge restaureerd. Het huis op de tekening heeft een verdieping meer dan het huidige Dorpzicht. Maar zien we op de tekening wel het oude Dorpzicht? Lang werd hieraan getwijfeld. In dit artikel leest u hoe uit de beschrijving van een ravage de oplossing op deze vraag afgeleid werd. Op 11 april 1846 verschenen Jacob en Adrianus van der Kloot, grofsmid en timmerman in De Cocksdorp bij nota ris Kikkert in Den Burg.1 Zij waren ingehuurd door ei genaar Willem van Rossum om "de verachterden toe stand van het huis Dorpzicht" op te nemen. Die verslechtering was ontstaan tussen 1 april 1842 en 15 maart 1846 toen Van Rossum Dorpzicht verhuurde aan Hendrik de Jongh. De Jongh sprong niet zachteinnig om met huis, tuin en erf, zo blijkt uit de opsomming van de schade. Herstel zou een lieve duit kosten. En de schade begon meteen bij de voordeur: Een barst in een grote ruit in de voordeur, twee vergulde gordijnknoppen aan de voordeur zijn verdwenen, het be- 1 Noord-Hollands Archief, Oud Notarieel Archief 186.19 inventaris 6, repertorium 1231 (archief tegenwoordig in het Regionaal Archief Alkmaar) Heerenhuis in den Eijerlandschen polder op het eiland Texel, 1843. Tekening door Cornelis Willem Bruinvis (1829-1922), coll NHA NL-HlmNHA 359 003073 K £1 91 Kocksdorp in den Eijerlandschen polder op Texel 1843, door C.W. Bruinvis. Coll NHA, NL-Hlm NHA 309 003071 K Nummer 121, december 2016 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 7