Kunst van kratten stapelen reikt tot grote hoogte Bas Huisman Op 1 oktober j.l. besteedde Nieuwsuur aandacht aan de expositie 'Zie de Mens' van Museum de Fundatie te Zwolle. 100 portret ten van de afgelopen 100 jaar van 100 verschillende kunstenaars. Samensteller Hans den Hartog Jager deed er enthousiast verslag van in de uizending. Een van die foto's, die van Job Koelewijn, en de uitleg trok bijzonder mijn aandacht. Een enthousiaste uitleg van het kratten stapelen volgde ook bij de foto van Job Koelewijn. Gemaakt nog voor 9/11. Een van de Twin Towers is zichtbaar op de achter grond. Een wankelende stapel opgetilde kratten moet de naderende aanslag symboliseren. 'Een mooi voorbeeld van een overmijdelijk markeringspunt van de afgelopen eeuw', aldus Den Hartog Jager. Maar ik was ook al eens met kratten stapelen in de weer geweest, 43 jaar geleden, en herinnerde mij een foto die mijn vader toen van mij nam. Dat werd nog een enorme zoekpartij.. In 1973 werkte ik bij mijn vader in het bedrijf. Hans den Hartog Jager bij defoto van Job Koelewijn in hartje Manhattan Twee kruidenierwinkels, drie rijdende SRV winkels en nog een tijdje een kampwinkel. Altijd wat te doen, om werk zaten we niet verlegen. Maar soms was er tijd voor een geintje. Frisdrankfabrikant Raak was overgestapt van houten naar platic kratten. Lekker licht waren die. Al snel probeerde ik te kijken hoeveel van die lege kratten ik in de lucht kon houden. Het vergde enige oefening, diverse pogingen mislukten jammerlijk. Maar uiteindelijk lukte het me toch om in totaal 14 lege kratten op elkaar gestapeld in de lucht te houden. Probeer dat maar eens. M'n vader maakte er een foto van. Gelukkig net op tijd, want even daarna stortte alles in en rolden de kratten over de straat en bij de overburen in de tuin. Het liep gelukkig goed af. Met deze herinneringen mailde ik Hans den Hartog Jager, samensteller van de expositie in Museum de Fundatie te Zwolle. Dat ik al eerder ook met zoiets bezig was geweest. Een poging tot grensverleggend bezig zijn in nutteloze zaken, zo omschreef ik mijn actie van toen zo goed mogelijk. De volgende dag een leuke mail terug: Hier sta ik op ons pleintje naast de zaak aan de Schoonoordsingel in 1973 De voorbereidingen verliepen niet altijd goed foto Aart van den Brink 2 Historische Vereniging Texel Nummer 121, december 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 4