Trakteren op de lagere school Bas Huisman Trakteren op school als je jarig bent lijkt zo gewoon, maar dat was niet altijd 'het geval. De deelnemers van 80 jaar en ouder aan het onlangs gehouden Verteltheater in het verpleeghuis deden dat in ieder geval niet, vertelden ze. Misschien was dat toen nog niet 'in'. Mogelijk was het toen te duur. Hoewel zingen voor dejarige niets kostte, werd dat ook niet altijd gedaan. In de loop der jaren zou dat gaan veranderen en iedereen heeft aan die momenten vast zijn ofhaar eigen herinneringen. Leuke en minder leuke. Feestelijke opening van de verbouwde winkel van Nan Huisman aan de Schoonoordsingel, 1957. Een ruime sortering snoepgoed om te kunnen trakteren werd ook opgenomen in het assortiment. Van 1957 tot 1964 zat ik als kind op de CVO school aan de Wilhelminalaan. In de tweede klas trakteerde ik op drop toffees met pepermuntsmaak van Verkade toen ik jarig was. Als je de wikkel er af haalde, waren ze zwart en wit. Weer wat jaren later waren het perendrups van het merk Tonnema. Je moest er op sabbelen en ze waren erg lekker, dat wel, maar ook levensgevaarlijk. Het peer vormige snoepje kon zomaar je verkeerde keelgat in schieten. Het gebeurde mij een keertje, gelukkig schoot hij nog net op tijd uit m'n keel. Het zal in de vierde klas zijn geweest dat ik op zoute droppen mocht trakteren. 'Zout' stond er op de ruitvormige drop, niet echt nodig, dat proefde je gelijk wel. In een van de laatste klassen werden het knotsen op een houten steeltje om uit te delen. Het trakteren op je verjaardag was een vast ritueel op de CVO. Het zal elders niet veel anders gegaan zijn ver moed ik. Je moest naar voren komen in de klas en vervol gens werd 'Er is er een jarig' gezongen. 'Dat kun je wel zien, dat is hij', klonk het daarna en dan wees iedereen naar je. Op zulke momenten voelde ik me nogal voor schut staan, ik kon wel door de grond zakken, elk jaar weer. Daarna was het snoep uitdelen in de klas. Maar voor de meester was de meegenomen waar blijkbaar geen gepaste traktatie, voor hem werd altijd een reep chocolade meegenomen, in mijn geval van Verkade (die waren het duurste). Ik heb dat onderscheid nooit goed begrepen. Andere klassen mocht je ook nog langs om broertjes, zusjes, vriendjes of vriendinnetjes te trakteren. En weer die reep voor de meester of de juf. Ze zullen zich suf hebben gegeten in die repen met die 150 leerlingen in die tijd. Het uitdelen aan kinderen in andere klassen moest wel met beleid gebeuren. Deelde je teveel in één keer uit, dan had je voor de anderen niets meer over, een waar dilemma. In elke klas waar je kwam was het raak, iedereen riep naar je 'ik ook, ik ook!', handen werden hongerig naar je uitgestoken. Het waren geen makkelijke momenten, vooral omdat je niemand wilde teleurstellen. Op de foto de winkel van m'n ouders met ook het snoep goed waar ik op trakteerde. Links van de deur, bovenste stopfles, de peerdrups van Tonnema. Rechts in het derde vakje van boven de knotsen. Daarnaast, net niet in beeld, waren de losse zoute droppen. Erg benieuwd zijn we naar meer ervaringen bij het trak teren op de lagere school. Dit was er tenslotte maar een. Waar werd op getrakteerd, kregen meester en juf ook een reep en waarom was dat eigenlijk. Werd er ook zo in an dere klassen gesmeekt om een snoepje terwijl je bijna niks meer over had. Ook problemen gehad met het toe gezongen worden als jarige? We horen het graag en ko men er de volgende keer zeker op terug. Nummer 121, december 2016 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 33