Dirk was al naar de Bedelaarsstrafcolonie van de Maatschappij van Weldadigheid overgebracht, naar de Ommerschans. Reinbach probeerde dit terug te draaien en uit te leggen wat er gebeurd was. De misstap van Dirk was voortgekomen uit ruzie met zijn vrouw. Hij was geen echte bedelaar en zorgde doorgaans goed voor zijn gezin. Op vijftien juli 1829 schreef Reinbach een brief aan de Permanente Commissie der Maatschappij van Weldadigheid Zekere Dirk Henkes, van beroep zeeman, gedo micilieerd aan Oost op dit Eiland, heeft voor eenigen tijd plot seling zijne woonstede en gezin verlaten, is op bedelarij be trapt, bij vonnis der Regtbank te Haarlem den 2 April ll tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld en vervolgens den 15 April verzonden naar de Ommerschans geworden. Daar intusschen er alle reden is om te geloven dat dan persoon alleen zijne woning heeft verlaten ten gevolge van Huisselijke twist en onenigheid, en van een zwak Hersengestel zijnde, wel- ligt in eene zekere verbijstering van zinnen een stap heeft ge daan die hem a posterior zeker berouwt en waarvoor hij dan ook strikt genomen geene aanleiding had, alzoo hij, ofschoon schulden hebbende, des niet te min hoegenaamd geen bepaald gebrek leed, neem ik de vrijheid op grond van een en ander mij tot UWelE te wenden met verzoek of er geene termen zouden zijn om den bewusten Dirk Henkes weder te ontslaan en tot zijn gezin en woonstede te doen terugkeren. Bovendien was deze toestand nadelig voor de financiën van de Gemeente Texel. Als de echtgenoot niet voor zijn gezin kon zorgen, moest de kerkelijke of burgerlijke ge meente dat doen- en dat was zonde van het geld. Daarbij moest de Gemeente Texel betalen voor het onderhoud van de van Texel afcomstige mensen in Ommerschans. Die man moest zo snel mogelijk terug naar huis! Acht augustus 1829: Aan de Gouverneur, over Dirk Henkes Aquarel van 'het bedelaars ethablissement op de Ommerschans, gepubliceerd in 1828 in "Het Vaderland" Nu komt die persoon ten laste der plaatselijke gemeentekas, ware hij daarentegen terug, dan zoude hij zoo als hij tot heden altoos deed, in zijn eigen nooddruft voorzien. Hij heeft spijt, zal het niet nog eens doen. Daar had de Burgemeester gelijk in; Henkes zou nooit meer zo iets doen. Korte tijd later was hij dood. Hij stierf op 5 december in Ommerschans. De gemaakte kosten moesten worden betaald en de we duwe moest nog 10 jaar worden onderhouden. Dirk Henkes (1763 - 1829)ging op 4 december 1799 in on dertrouw met Jantje Pieters Timmerman (1779-1839) van Oosterend. Er werden vier kinderen geboren: Albert (1799-1871), Pietertje (1803-1843), Pieter (1806-1812) en Pieter (1818-1852). De oudste werd geboren op 26 no vember 1799, een paar dagen voor de ondertrouw van Dirk en Jantje. Dat was op Texel niet ongewoon. Het kwam bij een derde van de Texelse huwelijken voor dat de vrouw al zwanger was voor de voltrekking van het huwelijk. Meestal werd er wel 'op tijd' getrouwd, maar soms kon dat niet. Misschien was in dit geval de man langdurig op zee. De burgemeester schreef in zijn eerste brief dat Dirk 60 jaar was. Maar nu blijkt dat Dirk ruim zes jaar ouder was! Van hun kinderen was Albert getrouwd in 1826, in 1829 waren er al twee kleindochtertjes. De jongste zoon Pieter trouwde in 1842. Bronnen: Brieven van Burgemeester en Secretaris van Texel Databank van Rob Gomes De geschiedenis van de Ommerschans is schitterend verwoord in het boek "de Bedelaarskolonie" van de auteur Wil Schackmann, uitgegeven in 2013. ISBN 9789461642158. Illustraties van www.oudommen.nl en www.bonmama.nl/ommerschans Topografische militaire kaart uit ca 1845 (rrnj/jAur Nummer 121, december 2016 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 23