Dirk Henkes, huiselijke twist en bedelarij Irene Maas 7(Ih( inimen.n Af en toe komt uit de brieven van Burgemeester en Secretaris van Texel een verhaal te voorschijn in een paar zinnen, zoals hier over het levenseinde van Dirk Henkes in de bedelaarskolonie de Ommerschans. Deze brievenboeken zijn bewaard gebleven in het Oud Archief van de Gemeente Texel. Maatschappij van Weldadigheid Bedelaarskolonie de Ommerschans kwam voort uit een initiatief van generaal Johannes van den Bosch (1780 1844). Hij richtte in 1818 de Maatschappij van Weldadigheid op, om de armoedige volksklasse van Nederland te helpen door "arbeid, onderwijs en onder houd te verstrekken en hen tot hogere beschaving, ver lichting en weldadigheid op te heffen". Hij stichtte land bouwkoloniën in afgelegen gebieden in Oost-Nederland om armen te werk te stellen. Voor de probleemgevallen afcomstig uit de zogenoemde vrije landbouwkolonies richtte de Maatschappij in 1819 een strafcolonie in bij de voormalige Ommerschans, in 1822 gevolgd door Veenhuizen. Daarnaast werd in de Ommerschans in 1820 een bedelaarsgesticht geopend in de vorm van een kazerne van 120 bij 120 meter. Het im mense gebouw bood plaats aan duizend kolonisten, waarbij mannen en vrouwen strikt van elkaar gescheiden werden. Later breidde de Ommerschans uit tot 2.000 be woners. De paupers konden door hard te werken hun vrijheid terugverdienen. De Ommerschans telde onder meer een spinnerij, kleermakerij, schoenmakerij, touw- slagerij en manden- en klompenmakerij. Vanaf 1827 gold de Ommerschans formeel ook als verpleeginstelling. De Ommerschans werd een vergaarbak voor iedereen die in de samenleving niet kon meekomen. Betrapte loslopende bedelaars werden uit het hele land zo snel mogelijk hier heen gestuurd. Dirk Henkes was een zeeman, afcomstig uit Wesel in Duitsland. Hij trouwde in 1799 met Jantje Pieters Timmerman van Oosterend. Vanwege zijn beroep was Dirk waarschijnlijk niet vaak thuis geweest en had zijn vrouw zich zonder hem moeten redden. Zo'n zeemans huwelijk gaat lang goed, maar als de man thuis blijft en de situatie totaal anders wordt, loopt het wel eens mis. In dit geval was er twist en onenigheid in huize Henkes. Dirk was opeens vertrokken en kwam niet meer terug. Het gerucht ging dat hij was gaan zwerven aan de Overkant en opgepakt was wegens bedelarij. Dat was een onaangenaam geval, om meerdere redenen. Burgemeester Reinbach van Texel schreef op 24 juni 1829 aan de Officier bij de Regtbank van Eerste Aanleg te Alkmaar: Men denkt hier dat Dirk Henkes, 60 jaar, zeeman, door UEG zoude geapprehendeerd zijn, het zij terzake van be delarij, het zij om eenig misdrijf. Dat zat niet goed. 'jt ïJift f IS itflTll-ElT J il hJU ill Jiff r/lil* "Gezigt op hetgesticht voor bedelaars binnen de Ommerschans, in Overijsel' 20 Historische Vereniging Texel Nummer 121, december 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 22