Het blauw beschilderde bord is een zogenaamd 'huwe lijksbord' van Portugese faience. Op basis van het decor, de schilderstijl en het monochroom blauwe kleurgebruik, valt vast te stellen dat het hier waarschijnlijk om een product uit een Lissabons atelier gaat.7 Het bord valt te dateren tussen 1625 en 1650. De vlag is verdeeld in zes panelen, alternerend met gestileerde chrysanten en 'kik kerdril', afgeleid van het Chinese kraakporselein. In een cirkel van accolades staat op de spiegel een aristocratisch echtpaar. De man is kenmerkend 17de-eeuws gekleed met hoge hoed, brede kraag, mantel, poforoek en korte laarzen. Op de heup heeft hij een degen. De dame heeft een hoofddeksel en haardracht die op pijpenkrullen lijkt. Zij draagt een jakje en een wijde met stippen bezette rok. Deze rok is typisch voor de dames uit Portugese aristo cratische families. Zij steekt haar rechter hand uit naar haar man. Op de keerzijde van het bord is een verdeling in zeven panelen te zien, met in elk paneel een 'dobbel steen 5' met om de middelste stip een cirkel. De beschil dering is zoals gebruikelijk bij deze productie vlot en enigszins slordig. Het tinglazuur is matig van kwaliteit ge zien de vele putjes, niet geheel wit en vertoont craquelé. Het bijzondere aan het bord is de gaafreid: alle andere archeologisch bekende Portugese stukken keramiek in Nederland lagen in scherven in sloten, kuilen of beerput ten. Daarnaast is de locatie bijzonder. Op de Waddenzee woonden geen gebruikers van Portugees aardewerk; wel voeren er schepen met Portugese lading. De scheepvaart van Holland naar vooral de zoutpannen van Setubal was in de Gouden eeuw zeer intensief. Het ging om honder den schepen per jaar die afgeladen met grof zout be stemd voor bijvoorbeeld het zouten van de onmisbare haring, terugkeerden naar 'patria'. Uit historische bron nen is bekend dat de Hollandse 'zouthaalders' in Setubal aanmeerden, moesten wachten tot het schip was geladen. De bemanning vermaakte zich in de tussentijd in de stad. Zij kochten voor thuis leuke en bijzondere dingen; hoe exotischer, hoe beter. Schildpadschilden, aapjes, cavia's, kokosnoten maar vooral Portugese 'luxe' keramiek wor den incidenteel gevonden in de Nederlandse steden en dorpen.8 Vondsten uit scheepscontext waren tot nog toe onbekend. Het huwelijksbord was mogelijk een aankoop om bij thuiskomst van een bemanningslid een huwelijks aanzoek te doen of de huwelijkse trouw te bevestigen. Een vergelijkbaar bord, ook met een huwelijkspaar, is enige tijd geleden gevonden bij de molenaarswoning van de Berkmeer in West-Friesland.9 Dit bord liet boven het paar nog een dubbel met pijlen doorboord hart zien, als teken van trouw tussen de geliefden. Een groot tinnen bord werd tijdens het onderzoek in het wrak zelf aangetroffen.10 Het betreft een groot diep bord met een brede vlag en een duidelijke standring. Het bord is sterk aangetast door de tinpest veroorzaakt door het zeewater. Een tinmerk viel niet te herkennen, een decor ontbrak. Sieraden met blauwe en groene steen uit het Smaragdenwrak. 0 13 cm. Foto Archeologie 'West-Friesland Tevens zijn door het onderzoeksteam enkele 'smaragden' gevonden.11 Dit zijn weliswaar geen groene smaragden maar knopen met blauwe en groene facet geslepen gla zen stenen gevat in een zilveren vatting met eierlijst en oog. Op het centrale vlak bevindt zich een uitgeslepen kleine cirkel.12 In het wrak waren deze voorwerpen ver- kit aan de genoemde ijzeren staven. Het tinnen bord uit het Smaragdenwrak. 0 34 cm Foto -particuliere coll. Conclusie In augustus 2016 is opnieuw een inspectieduik naar het Smaragdenwrak ondernomen. Het bleek dat het om een fors schip ging, waar inmiddels door roering van de bo dem veel van is verdwenen. Een deel van de lading bal- lastijzer en wat van het scheepshout zijn nog bewaard. Mogelijk gaat het gezien de lading en datering van het vondstmateriaal om een inkomend fluitschip; een zoge naamde zouthaalder met een lading ongeraffineerd zout uit Portugal. Het moet hier ergens in het tweede kwart van de 17de eeuw zijn vergaan. De vracht van los in het ruim gestort zout is opgelost in zee. De toekomst van het wrak is ongewis. Door de aanleg van mosselzaadvanginstallaties (MZI's) in de directe na bijheid raakt de zeebodem jaarlijks flink beschadigd. Dit plaatsen van kolossale palen zal de komende jaren on- 12 Historische Vereniging Texel Nummer 121, december 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 14