A Problematiek In de westelijke Waddenzee heerst een sterke getijden- stroming. Daarnaast is het gebied honderden jaren de maritieme springplank geweest tussen Zuiderzee en Noordzee. Vooral in de 16de-18de eeuw was het op de Rede van Texel een drukte van belang van zowel inko mende als uitgaande oorlogs-, koopvaardij- en vissers schepen. Waar schepen varen, zullen zij ook zinken. En dat gebeurde; in het gebied gingen vele honderden sche pen ten onder. Enkele werden geborgen, sommige sloe gen stuk en spoelden weg, anderen bleven veilig in een zandbank geconserveerd. Door de aanleg van de Afsluitdijk in 1932 veranderde de stroming in het gebied volledig. Afgezien van het verdwijnen van grote delen waterflora en fauna, raakten ook de zandbanken op drift.4 In de jaren '80 ontdekten duikende amateurarcheologen dat hele wrakken blootspoelden en door het sterke tij verdwenen. Haast om te documenteren van wat men aantrof, was geboden. In 1982 werd een deel van het Scheurrak onderzocht door het team van het onderzoeks- schip Phileas Fogg.5 Ten oosten van reeds bekende 15 m lange 'Kastanjewrak' ontdekte het team op 6,5 m diep het zogenaamde 'Smaragdenwrak'. Het wrak dankte haar naam aan de blauwe sieraden die in het schip op een par tij ijzeren staven werden ontdekt. Op het staafijzer waren ook meerdere blauw beschilderde borden vastgeroest. De stroming in het schip was sterk en de slijpgeul werd steeds dieper. Voorwerpen spoelden uit het wrak. Zo werd in het westelijke verlengde van stroomrichting op - 6 m NAP (HW) een gaaf blauw beschilderd bord gevon den.6 Een duiker in het water van de Waddenzee. Foto Duikclub Texel Vondsten nabij en uit het wrak De voorzijde van het Portugese huwelijksbord, 1625 - 1650 0 20 cm. Foto -particuliere coll. De achterzijde van 'het Portugese bord Foto particuliere coll. Nummer 121, december 2016 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 13