SP j1 Ï-. f de zeehonden over. Het verzorgen van de dieren had ze nog nooit uit handen gegeven. Ook de zeehonden moesten wennen. Als mevrouw De Haan er niet was aten ze in het begin hele maal niet. Maar al gauw was Henk de vertrouwde zeehonden verzorger in zijn rode jasje. Hij hield ervan het verhaal van de zeehonden te vertellen en deed dat op een goede en natuurlijke manier. Omdat er destijds weinig interesse naar de zeehonden opvang op Texel uitging zocht Henk tijdens de ziekte van De Haan contact met de pers. Journalisten gingen voor het eerst mee met zeehonden uizetten. Er zouden tientallen persmensen, tv reporters en BN' ers volgen. En steeds deed Henk het ver haal van de zeehonden uit de doeken op een manier die enorm aansprak. Henk hield van de zeehonden en van de belangstel ling; de camera's hielden van Henk. Zo werd hij pleitbezorger voor de dieren en het milieu van de wadden. Hij nam na meer dan 30 jaar afscheid bij Ecomare. In 2014 werd bij hem een tumor geconstateerd, waaraan hij op oude jaarsdag dat jaar overleed. Topstukken in de expositie Op het moment dat een bijzondere vondst wordt gedaan op het strand, wordt de stemming onrustig. Werk aan de winkel! Een paar hoogtepunten. De meterslange reuzen- haai, die doodging in een zwinnetje midden in de zomer. Gerrit de Haan transporteerde het dode dier naar het museum, waar Johan Reydon er een afgietsel van maakte. Nog altijd is het een topstuk. De haringkoning, een unieke vondst voor Nederland, die op het strand van Paal 28 lag. Ook daarvan werd een model gemaakt. Dan waren er de walvissen. Het begon al in 1953, toen een potvis aanspoelde op de Hors. De Haan verzamelde wat er van over was. Hij stonk nog wekenlang naar dode walvis. Een bovenschedel ontbrak. 25 jaar later spoelde die bloot op de Vliehors, waar het bot blijkbaar al die ja ren had gelegen! Met veel moeite werd ook de schedel veiliggesteld. Johan Reydon monteerde de botten en bouwde er een model op ware grootte omheen. Diverse zeezoogdierskeletten vulden de collectie aan. Zoveel dat er gedacht werd aan een speciale walvisexpositie. Toen strandde bultrug Johanna op de Razende Bol, en bijna onopgemerkt een dode potvis een kilometer ervandaan. Nadat de hype rondom de bultrug enigszins was be daard verwierf Ecomare de potvis, omdat het oude exemplaar incompleet en inmiddels ook versleten was. Deze potvis bleek tientallen kilo's kostbaar ambergrijs te bevatten. Van de opbrengst, die tonnen euro's bedroeg, werd de Walviszaal ingericht. Een zaal die zo sfeervol en spannend is, dat bijna iedereen die de ruimte voor het eerst ziet 'Wow'! zegt. In welke taal ook. Ecomare en de Texelaars Het Texels Museum werd door veel Texelaars bezocht. Hoewel een overkanter, Gerrit de Haan hoorde erbij. Toen het museum naar de Ruyslaan ontstond wat tegen stand onder een deel van de Texelaars. Misschien dat de expositie er iets mee te maken had. De boeren waren in elk geval niet te spreken over de trekker met gasmasker. De naam 'Natuurrecreatiecentrum' sloeg niet erg aan. Ook al waren de meeste Texelaars trots op het centrum Nummer 120, september 2016 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 31