Peter Smit, grondlegger van het educatieve werk In 1968 werd Peter Smit aangenomen door Gerrit de Haan. Zijn taak was het organiseren van excursies en programma's voor scholieren. Hij werd zo de grond legger van het educatieve werk van Ecomare. Niet alleen kon hij beeldend vertellen over de Texelse natuur, hij schreef er ook over in een heel eigen, aan sprekende stijl. Werkbladen, infobladen en werkboekjes voor Texelse scholen drukte hij zelf, in de eigen drukkerij van het museum. Peter ontwikkelde zich tot een allround museumman, die ei genlijk alles kon. Hij maakte films, bedacht, schreef, fotogra feerde en stelde de multiscreenprogramma's samen. De teksten sprak hij ook in. In 1993 overleed hij aan longkanker, vlak na het vieren van zijn 25 jarig jubileum bij Ecomare. Winkel Gerrit de Haan was geen voorstander van een uitge breide winkel. Het was ook niet nodig winst te maken, het museum werd gesubsidieerd door Rijk, Provincie en Gemeente. Inkomsten uit de winkel werden van de sub sidies afgetrokken. Alleen educatief materiaal mocht verkocht worden: de eigen uitgaven over de natuur van Texel en het wad, wat uitgaven van de Waddenvereniging en een enkele sticker. Tijden verande ren, eigen inkomsten werden steeds belangrijker en uit eindelijk bleek de tijd rijp voor pluchen zeehondjes, iets waar sommige medewerkers van gruwden. Maar de be zoekers gruwden niet! Als zoete broodjes ging het pluche over de toonbank. Wel werd kritisch gekeken naar de kwaliteit en duurzaamheid van het verkochte materiaal. Zodra bijvoorbeeld bekend werd dat Paua-schelpen in Nieuw- Zeeland bedreigd werden door overbevissing, werden de daarvan gemaakte sieraden die Ecomare met veel succes verkocht, uit het assortiment gehaald. Buitenterrein De tentoonstelling was inmiddels een paar keer ver nieuwd, maar de betonnen zeehondenbassins buiten wa ren hard aan vervanging toe. Het oude, grijze beton had niet de uitstraling die Ecomare beoogde. Hoewel de fi nanciële toekomst niet rooskleurig was, lukte het uitein delijk toch de vernieuwing van het buitenterrein te reali seren. De nieuwe zeehondenbassins met ronde vormen en natuurlijke kleuren geven het terrein een enorme face lift. Vooral het diepe bassin met twee bruinvissen, die vanaf de vide in het zeeaquarium door een kijkruit te on der water zien zijn, vormen nu een grote attractie. Gezelligheid en saamhorigheid De sfeer onder de medewerkers was er een van veel ple zier hebben met elkaar en in het werk. Af en toe organi seerde Ecomare een groot feest voor alle medewerkers, het bestuur, partners en kinderen. Henk Brugge zorgde er soms voor dat juist op dat moment het diepe bassin was schoongemaakt en dat de grijze zeehonden er nog niet in waren gelaten. Zodat we dus een zwembad had den. Een paar boottochten, zoals naar Oerol op Terschelling en een tocht naar de Razende Bol in lan dingsvaartuigen waren hoogtepunten. Henk Brugge, woordvoerder van de zeehonden In 1975 begon Henk Brugge zijn loopbaan op Ecomare. Hij kwam uit Purmerend. Als NJN-er kwam Henk al veel op Texel. Hij wist veel over vogels en de natuur in het algemeen en startte als tijdelijke kassahulp bij het Natuurrecreatiecentrum. Omdat hij een technische opleiding had kon hij al snel aan de slag bij de grote vernieuwing van de tentoonstelling. Henk voelde veel voor de organisatie en zette zich in de tijd van Jan Kuiper ook in als bestuurlid van de Stichting en lid van de Personeelsraad. Hij nam geen blad voor de mond en streed voor zijn idealen. Maar vooral werd Henk na 1985 de spreekbuis van de zeehond, in Nederland en ver daarbuiten. Van mevrouw De Haan nam hij de verzorging van 28 Historische Vereniging Texel Nummer 120, september 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 30