eind waarvan natuurlijk een bak met krabben te vinden was. Het was een enorm succes, jarenlang. Na de bouw van het veldwerkcentrum kwam de zaal vrij voor exposi tiedoeleinden. Jan Kuiper wilde meer aandacht besteden aan het milieu en energieverbruik. Daartoe ontving hij een subsidie van een paar ton. Dat was de tijd dat de 'Scholenzaal' 'Dromenzaal' werd. Taco Pauka was in die periode hoofd expositie. Met zijn theaterachtergrond schreef hij de mul- timediashow 'Dromen aan de Dijk', over het energiever bruik van trekvogels vergeleken met dat van mensen. De hoofdrolspeler was een kanoetstrandloper. Een diashow in een enorme verrekijker, een metershoge dijk met stro mend water eroverheen, draaiende tandwielen in een fa briek, de stem van Frits Lambrechts, het was een indruk wekkend geheel. Iedereen vond het geweldig. De show zou twee jaar draaien, maar het werden er vijf. En toen uiteindelijk de allerlaatste voorstelling kwam zaten alle medewerkers erbij, allemaal een beetje onder de indruk dat de tijd van 'Dromen' voorbij was. De zaal was nodig als entreehal omdat de hal en Zaal 1 werden verbouwd. Juist toen de nieuwe hal in gebruik werd genomen en de zaal dus weer vrij kwam, kreeg Ecomare de kans het be zoekerscentrum van het Nationaal Park duinen van Texel te herbergen. Ook de inrichting werd aan Ecomare toe vertrouwd, al moest over de plannen geoordeeld worden door het Overlegorgaan Nationaal Park. Toen door de opheffing van het bezoekerscentrum voor het NP de zaal opnieuw vrijkwam, was dat precies op tijd om op die plaats te starten met de Walviszaal. Tijdelijke exposities De eerste jaren waren er weinig tijdelijke exposities in Ecomare. Er was ook niet veel ruimte voor. Af en toe een fototentoonstelling, een kleine expo over stookolie, over Griend, en een erg leuke tentoonstelling over 40 jaar zee hondenopvang, die geopend werd door minister May- Weggen van Verkeer en Waterstaat. Een expositie over weidevogels en over vogelfotograaf Nol Binsbergen wa ren ook succesvol. Na de grote verbouwing van de ten toonstellingsruimtes werd duidelijk dat er een speciale zaal voor tijdelijke exposities moest komen. Er kwamen tentoonstellingen over het werk van het NIOZ, over het weer ('Wolkje boven Texel'), 'Spoken in Zee, 'Mager als de Mient', over de bewoners van de plaggenhutten in de Mient, 'Aanspoelsels', 'Eindpunt Texel' over verdwaalde trekvogels, de jubileumtentoonstelling '50 jaar zeehon denopvang' en 'Bultrug, het einde van een vrolijke wal vis'. De tijdelijke expositie over de Dennen richtten we in met dennenstammetjes. Heel Ecomare rook naar dennenhout. Met de komst van Kees Groenewoud met zijn televisie achtergrond deden meer multimedia-exposities hun in trede. Texel Hot/Cool, over het klimaat op Texel en m 4 tegenover Uit en Thuis in het Duinpark werden scholen- progamma's georganiseerd 'Nacht op Texel' waren arbeidsintensieve en zeer ge slaagde presentaties. Educatie Het museum is ooit begonnen in een school. Geen won der dus, dat educatie altijd heel belangrijk werd gevon den. Al uit de jaren 50 is een film bekend waarin een schoolklas uit Den Burg het museum bezoekt. Gerrit de Haan, groot bewonderaar van Thijsse, stimu leerde kinderen er in de natuur op uit te gaan. In de jaren '60 stond in het huidige duinpark een keetje, van waaruit Eline Reydon kinderen vertelde over de natuur. Toen het Natuurrecreatiecentrum op die plek was ge opend, richtte De Haan een speciaal 'Duinparkzaaltje' in. Gezinnen konden een gratis puzzelblad met vragen over het Duinpark meenemen. Jan Durieux, boswachter bij Staatsbosbeheer, vertelde bezoekers over de natuur in de omgeving en nam samen met hen de vragen nog even door als ze dat wilden. Tegelijkertijd hield hij een oogje op handhaving van de rust in het Duinpark. Vaak bivak keerde hij op een hoog uitkijkduin, dat bij de oudgedien den nog altijd het Durieux- duin wordt genoemd. Scholen konden in het NRC een inleiding boeken en een bos- of duinprogramma volgen. Dat gebeurde bij het be gin van het natuurpad en in de boet van Hopman in de Nederlanden. Medewerkers van Staatsbosbeheer ver zorgden de programma's. Door de toename van het aantal bezoekende scholen in de jaren '80 breidde de Educatieve Dienst zich uit. Er kwam ook vraag naar wadexcursies en activiteiten voor volwassenen. Twee biologen werden aangetrokken: Arthur Oosterbaan en Pierre Bonnet. Ecomare organi seert inmiddels zomerkampen, nachtwandelingen, over- levingsprogramma's, korexcursies, zeehondenprogram ma's en nog veel meer. Talrijk zijn ook de publicaties van de Educatieve dienst. Inmiddels is Ecomare op dit gebied een voortrekkersrol en een voorbeeldfunctie gaan vervul len in de Wadden-educatiewereld. Nummer 120, september 2016 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 29