Het idee voor een ondergrondse aquariumruimte was al snel een feit. De temperatuur zou er lager zijn, gunstig voor de vissen in de zomer. Deze ruimte zou het eerst worden aangelegd. Een enorme klus, maar als het aqua rium toegankelijk was konden daarna de andere ruimtes aangepakt worden terwijl toch nog genoeg te zien bleef. Voor de inhoud waren Pierre Bonnet en Arthur Oosterbaan verantwoordelijk. Maar de aanleg bleek veel moeilijker dan gedacht. En dus veel duurder. De zaal ligt op 5 meter diepte, in een enorm gat. Er werd geheid en damwanden werden ge plaatst. Die bleken niet alleen door het duinzand gesla gen te moeten worden, er zat een laag keiharde keileem tussen. Het gebouw dreunde op zijn grondvesten. Toen in 1998 de zaal klaar was waren de problemen vergeten. Prins Willem Alexander kwam de zaal openen. Hij knoopte er een werkbezoek aan het eiland aan vast en Ecomare organiseerde een symposium over de toekomst van Texel. Het was een groot succes. De Waterzaal trok dat eerste jaar duizenden extra bezoekers naar Ecomare. Daarna volgde Zaal 2, 'Zicht op Zee' over de invloed van de mens op de zee. Bij de onderwerpen die aan de orde kwamen dachten de sponsors mee. Er vonden discussies plaats met de visserij, die dat onderwerp sponsorde. Omdat het onderwerp voor jonge kinderen niet zo span nend was werd bij ieder onderdeel een spel of opdracht bedacht. Vooral het poep-electro spel met echte wc sloeg aan. Er moest wel een deksel op gemonteerd worden, want een kleuter maakte er gebruik van. Zaal 1 tenslotte kwam het laatst aan de beurt. Dat was de plaats waar het verhaal van Texel verteld zou worden en dan vooral het landschap en de invloed van de mens. Klapstuk werd de wolharige neushoorn, een replica ge maakt door Remie Bakker. De voorwerpen die de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in 1973 had opgegraven in Den Burg Noordwest kregen een plaats in de grote bewoningsgeschiedenisvitrine. Kleurrijke bezoekers Talloze anekdotes doen nog altijd de ronde tijdens receptie-bij eenkomsten. De meest beruchte bezoeker was monsieur Agnard, een vogelende Fransman. Hij sprak -uiteraard- Frans, met een onbegrijpelijk accent, luisterde totaal niet naar wat de medewerkers probeerden te vertellen en werd flink nijdig als het niet ging zoals hij wenste. Als Agnard binnenkwam stoof iedereen naar achteren, zodat een nieuwkomer bij de receptie verbouwereerd de nieuwe gast te woord stond. Hekelfde zagen we trouwens ook gebeuren in winkels waar monsieur Agnard binnenkwam. Hostmanship moet ook verdiend worden... Belgen zorgden af en toe voor hun eigen Belgen-grappen. Zoals de man die opbelde voor een excursie. 'bent u met een groep'? vroeg Adriaan. 'Awel, was het antwoord, 'wij zijn met z'n tweeën.' Of het Belgische gezin, dat om even over vijven op het raam klopte of ze nog even naar binnen mochten. 'We zijn de botten van de kinderen vergeten Dan moet je wel weten dat 'botten' Vlaams is voor 'laarzen'. Nederlanders doen hun reputatie in België soms ook eer aan: ze letten op de centen. Zo kwam eens een gezelschap de hal binnen van een stuk of zes volwassenen en een paar kinderen. Een kor date vrouw stapte op de balie af en deelde mee dat ze besloten hadden om voor 12 gulden naar binnen te willen. Meer hadden ze er niet voor over. Toen dat te weinig bleek dropen ze af. Met reclamezinnen moet je oppassen. Zoals 'Texel vogel eiland'. Er waren mensen die telefonisch een excursie boekten en dachten op een onbewoond eiland terecht te komen. En stomverbaasd waren te horen dat er eten te koop was. 'Er zijn zelfs meubelwinkels,' vertelde de telefoniste dan trots. Doorgaans was de reactie opgelucht. Texels Museum, Lenie 't Hart en de zeehonden Voordat Lenie 't Hart begon met haar zeehondencrèche ging ze in de leer bij Gerrit en Annie de Haan. Maar al snel keerde ze zich af van haar leermeesters. Ze trok alle publiciteit naar zich toe en Gerrit de Haan richtte zijn aandacht veel meer op nieuwe projecten, zoals het Juttersmuseum. Aanpassingen aan de opvang waren dringend nodig, maar geld ontbrak in eerste instantie. Herhaaldelijk ondernam Ecomare pogingen om de ver standhouding met Pieterburen te verbeteren, maar het bleek onmogelijk. Uiteindelijk werd Ecomare verant woordelijk voor de Texelse zeehonden en de dieren die noordelijk van het Noordzeekanaal aanspoelen. De an dere nam 'Pieterburen' voor zijn rekening. In 2012 ont stond serieuze samenwerking tussen de centra. Scholenzaal, Dromenzaal, Nationaal Parkzaal, Walviszaal. De grote zaal aan de noordwestkant van het gebouw werd gebouwd als ruimte voor bijeenkomsten en het ge ven van inleidingen. Ieder jaar in januari werd de zaal compleet verbouwd tot scholenzaal: dan kwamen de Texelse kleuters hun 'Heintje' programma doen. Het ver haal van Heintje (op rijm) was geschreven door Peter Smit, Johan Reydon maakte de tekeningen. Heintje was een jongetje dat samen met een pimpelpaarse vis ging zoeken naar krabben, die zich hadden verstopt. Onderweg kwamen ze allerlei zeedieren tegen. Het ver haal werd voorgelezen en aan het eind mochten de kin deren zelf de krabben zoeken. De zaal was opgebouwd tot een kruip-door-sluip-door onderwaterwereld, aan het 26 Historische Vereniging Texel Nummer 120, september 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 28