Grote veranderingen: Jan Kuiper wordt directeur Gerrit de Haan werd opgevolgd door Jan Kuiper. Grotere tegenstelling dan tussen die twee is niet goed voor te stellen. Maar wel was Jan, net als zijn voorganger, gericht op de toekomst. Jan Kuiper was als bioloog werk zaam bij TNO. Hij was meer ecoloog en fondswerver dan natuurbeschermer pur sang. Al snel voerde Jan veel veranderingen door. Er moest een andere naam bedacht worden voor 'Natuurrecreatiecentrum', want dat werd vaak geassoci eerd met 'naturistencentrum'. Dat was verwarrend en het dekte de lading niet. Een prijsvraag volgde. 'Gerrit de Haanmuseum' hoewel populair bij veel Texelaars, viel af. Uiteindelijk werd het 'Ecomare, centrum voor wadden en Noordzee'. De naam burgerde snel in. De keus was vooral op Jan gevallen omdat hij bekend stond als een goed fondsenwerver en nog meer accent wilde leggen op informatie en educatie. Er was hard geld nodig. Veel structurele subsidies stopten of werden min der, de overheid droeg niet veel meer bij. Ecomare kon zichzelf lang niet bedruipen. Jan maakte zijn reputatie waar. Hij legde contact met Rijkswaterstaat, de visserij, de NAM en allerlei organisaties die ons zouden willen sponsoren. Er kwam geld voor een nieuwe expositie, de zeehondenopvang kon worden vernieuwd, de kantoren ruimte kon worden uitgebreid. Er kwam een PR mede werkster en marketing deed zijn intrede. Zeehonden Het eerst werden de zeehondenverblijven aangepakt. De bassins konden nog wel een poos mee, maar er was geen aparte ruimte om jonge en zieke zeehonden op te vangen. Die zaten in grote houten tonnen. Eerst werd de buiten- opvang gebouwd. Daarna volgden de quarantaineruimte en de vogelopvang. De tonnen waren niet meer nodig. Een nieuwe expositie De tentoonstelling, die inmiddels 15 jaar oud was, moest op de schop. Jan Kuiper stond een moderne aanpak voor. Ecologie, milieu en een vrije keuze stonden voorop. Geen diorama's, geen schelpenverzamelingen, geen opgezette vogels. Geen rode draad. Dat wilde het moderne publiek niet meer. De afdeling expositie kwam onder leiding van Taco Pauka. Jan Kuiper bezocht samen met Henk Brugge een aantal zeeaquaria in Duitsland en Denemarken. Hij wilde open, lage aquariumbakken, die elk een biotoop uitbeeldden met de informatie eromheen verwerkt en veel proefjes en spelletjes erbij naar Scandinavisch voor beeld. Taco bezocht tientallen musea in Nederland, Frankrijk en Engeland. Compromissen werden gesloten. Er kwamen wel opgezette vogels, maar in een moderne strakke vitrine; één diorama bleef behouden, het Schorrendiorama kwam in de Waterzaal. Het Slufterdiorama verhuisde naar het Juttersmuseum in Oudeschild en het Muydiorama ging naar Den Helder. Nummer 120, september 2016 Historische Vereniging Texel 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 27