Natuurrecreatiecentrum, was de kiem van wat nu Kaapskil is gelegd. Gerrit de Haan was ook degene die het plan bedacht een aantal oude huisjes na te bouwen en de 'Skilsloot' op het terrein aan te leggen. Scheepvaartmuseum In Den Hoorn heeft een aantal jaren het Scheepvaartmuseum gestaan, gehuisvest in de oude doopsgezinde Vermaning. De Stichting Texels Museum erfde een waardevolle collectie schilderijen en tegels met afoeeldingen van schepen. Hier plaatste De Haan ook twee beelden uit de tuin van Brakestein, Neptunus en Ceres. Die staan er nog steeds. Toen het museum onren dabel bleek bracht de Haan de collectie onder in een van de pakhuizen in het Maritiem en Juttersmuseum. De kamerschermen van Brakestein Een antiek kamerscherm kwam van een huis in de Weverstraat naar Ecomare. Daar werd het gerestaureerd door Johan Reydon. Oorspronkelijk stond het in Brakenstein langs het Skillepaadje. Met eindeloos geduld heeft Johan, geholpen door Rens van der Zwaag, eerst alle beschadigde delen met vloeibaar hout aangevuld. Daarna zijn alle engeltjes, marmerschilderingen en gou den details minutieus beschilderd. Nu prijkt het in de Schoutenzaal van hotel de Lindeboom. Een tweede ka merscherm a&omstig uit Brakestein werd vanuit een an- der huis in de Weverstraat naar Ecomare verhuisd. Nu wacht het in Kaap Skil op restauratie. Gerrit de Haan en zijn laddertje Gerrit de Haan had een houten laddertje, dat veel werd ge bruikt. Tot het kwijt was. Alles werd ondersteboven gekeerd, het laddertje bleef zoek. Na een paar jaar vonden ze het terug. Het had lang niet geregend en de vijver naast de bungalow kwam droog te staan. En daar, op de bodem, lag het laddertje. De mannen hadden het in de vijver gelegd om te verwateren. En waren dat volkomen vergeten. Aprilgrappen Op een stille dinsdagochtend kwam Bert Koning de hal binnen rennen. 'Een blauwe kiekendief langs de Ruyslaan, hij zit vast met zijn vleugel! Groot alarm. De Haan rende, gewapend met een net, een ijzerzaag en stevige handschoenen, het gebouw uit. Er was geen kiekendief. Het was een aprilgrap. De Haan kon er zelf ook wat van. Henk Brugge kwam, hele maal opgewonden, het kantoor in om te vertellen dat een zee koet een ei had gelegd. Dat was nog nooit vertoond! Iedereen stoof naar buiten om te kijken. Behalve Gerrit de Haan, die de avond ervoor uren bezig was geweest een kippenei in de juiste kleuren te verven. Johan Reydon en Rens van der Zwaag 24 Historische Vereniging Texel Nummer 120, september 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 26