Een lagerstijl staat ca. 3,5 cm. uit het lood staat waarin het zich bevindt is restauratie zeker moge lijk. Door het uurwerk in een museale opstelling en func tionerend in de toren op te stellen blijft het voor toekom stige generaties mogelijk een indruk te krijgen waartoe men in de zestiende eeuw in staat was op het gebied van tijdmeetkunde, uurwerk- en smeedtechniek. De museale en educatieve waarde kan nog worden ver hoogd als het uurwerk wordt uitgerust met een wijzer plaat en een slagklok zodat de werking van het uurwerk kan worden gedemonstreerd." De restauratie Met deze conclusie als aanbeveling ging Jan van Groenigen samen met zijn ex-collega kerkrentmeester Gijs Bouw in 2014 aan de slag om fondsen te verwerven waarmee de restauratie en museale opstelling kon wor den bekostigd. Hun inspanningen waren niet tevergeefs. Er werden bij dragen ontvangen van: Texelfonds, Prins Bernhard Cultuurfonds Noord Holland, Stichting samen één Texel, Koninklijke TESO, Gemeente Texel en de Stichting Toeristisch Investeringsfonds Texel (STIFT). Hierdoor was het mogelijk om eind 2014 aan het bedrijf Vellema Torenuurwerken B.V. te Hallum de opdracht te verstrekken het uurwerk te restaureren. Bij de opdracht behoorde tevens het leveren en installeren van een wij zerplaat en slagklok. De restauratie en overige werk zaamheden zijn uitgevoerd overeenkomstig het Bestek geschreven door de Stichting tot Behoud van Het Torenuurwerk, die ook verantwoordelijk was voor de di rectievoering. In januari 2015 werden de restauratiewerkzaamheden aangevangen. Ze kunnen worden omschreven als stan daard voor dit type smeedijzeren uurwerken. In de loop van februari 2015 was de restauratie zover ge vorderd dat een eerste oplevering in de werkplaats van Vellema te Hallum kon plaatsvinden [Aft. 16]. Daarop volgde in de loop van maart 2015 de terugplaat sing van het uurwerk in de toren en overige werkzaam heden zoals het installeren van de wijzerplaat en slag- klok met toebehoren [Aft. 17]. 14. Reparatie van een gebroken lagerstijl door er aan de achter zijde een strip op te klinken 15. Een zelfde lagersteun voor de slaghefboom ontbrak Videopresentatie Op de zolder waar het uurwerk is tentoongesteld, staat een videopresentatie1*) opgesteld die tijdens openingstij den permanent wordt getoond. Deze duurt ongeveer vijf minuten en is Duits ondertiteld. Getoond wordt hoe tijd meting in de oudheid is ontstaan en schetst de ontwikke ling van het mechanische uurwerk. Officiële ingebruikname Op zaterdag 26 april 2015 is het uurwerk onder grote be langstelling officieel in gebruik genomen [Aft 18 en 19]. Niet onvermeld mag blijven dat het vooral dankzij de niet aflatende inspanningen van Jan van Groenigen en 16 Historische Vereniging Texel Nummer 120, september 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 18