I Inspectie In december 2009 is op verzoek van het College van Kerkrentmeesters door de Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk het torenuurwerk geïnspecteerd. Aangetroffen werd een uurwerk dat sterk was geroest en vervuild. 8. Slingerophanging door middel van een 'bril' Op een aantal onderdelen, vooral van de stelling, waren nog de restanten van een verflaag of ander bescher mingsmiddel aanwezig. Waar dit het geval was, was roestvorming duidelijk minder aanwezig. Verder werd geconstateerd dat: Een tand van het grondrad van het gaand werk ont brak [aft. 11]. Ooit zal de originele tand zijn afgebro ken en heeft men dat gerepareerd door er, door mid del van een zwaluwstaartverbinding, een nieuwe tand in te zetten. De inkeping ten behoeve van de zwaluwstaart verbinding is zeer ondiep. Dat zal de reden zijn dat de reparatie geen stand heeft gehou den. Bij de restauratie is een nieuwe tand aangebracht [Aft. 12] Drijfkrachthandhavingssysteem door een aan het uiteinde verzwaarde hefboom in de tandkrans van het grondrad van het gaand werk te haken Een lagerstijl circa 3,5 cm. uit het lood staat [aft.13], een andere stijl is ooit gebroken, maar deskundig ge- 10. Slaghefboom van de halfuur dwangslag repareerd door er aan de achterzijde door middel van klinken een strip op aan te brengen [aft.14]. Een lagersteun van de slagheftoom ontbrak [aft.15]. Van het gaand werk was de pal voor de blokkering van de opwindtrommel afgebroken. De spaken van het gangrad zaten los in de velg. Enkele spieën ontbraken. 11. Tand ontbreekt, inkeping ten behoeve van de zwaluwstaart zeer ondiep Tenslotte luidde de conclusie in het Inspectierapport: "In de protestantse kerk te Den Burg bevindt zich een smeedijzeren torenuurwerk van zeer grote historische waarde. Het is bijna geheel authentiek en behoort daar mee tot het geringe aantal vergelijkbare uurwerken dat in Nederland nog aanwezig is. En, gezien de technische 12. Een nieuwe tand in gezet Nummer 120, september 2016 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 17