ff t k m - K - 7 - dit bij de ombouw naar slingeruurwerk resulteren in een slingerlengte tussen circa vier en negen meter. Een uiter mate onhandige lengte, vooral in torens met stenen zol dervloeren. Door het aanbrengen van een tussenas en door het aantal tanden van het spillengangrad te verklei nen wordt het mogelijk een kortere, dus beter hanteer bare slinger toe te passen. i| 1 4. Gotische versiering op de hoekstijlen 5. Na het ontroesten werd zichtbaar dat een onderdeel van de gotische versiering van de hoekstijlen er apart in was geklonken Bij de ombouw tot slingeruurwerk is in dit uurwerk geen tussenas toegepast. Deze wijze van ombouwen wordt slechts in een zeer klein aantal uurwerken aangetroffen. Het uurwerk van de Lucaskerk te Winkel is daar een goed voorbeeld van [Aft. 7]. In het uurwerk zijn de tandtallen als volgt: 1. Gaand werk: grondrad 104 tanden, gangradas: rond sel 8 tanden en spillengangrad 81 tanden. Dit re sulteert in een slingertijd T 1,7094 sec., met een daarbij behorende mathematische slingerlengte LM. van circa 2,92 m. De gemeten fysische slingerlengte LF. 3,21 m. Deze slinger is door middel van een 'brilophanging' opge hangen aan de zolder boven het uurwerk [Aft. 8]. Mogelijk had het gangrad, toen het uurwerk nog met een waag was uitgerust, een kleiner aantal tanden dan het huidige (81 tanden) en heeft men voor dit aantal gekozen om een werkbare slingerlengte toe te kunnen passen. Om te voorkomen dat het uurwerk stopt of achteruit gaat lopen tijdens het opwinden is een drijftrach- thandhavingssysteem toegepast dat er uit bestaat dat een heftoom, die aan het eind is verzwaard, in de tandkrans van het grondrad van het gaand werk wordt gehaakt [Aft. 9]. 6. De opwindraderen en -rondsels zijn van gietijzer 2. Slagwerk: grondrad (tevens slagrad) 64 tanden en 8 slagnokken, tussenas met een rondsel van 8 tanden en een rad van 56 tanden, windvleugelas met een rondsel van 8 tanden. Het sluitrad met inwendige vertanding (78 t.) wordt aangedreven door een rondsel (8 t.) op de grondas. De halfuurslag is een zogenaamde dwangslag en wordt uitgevoerd door het grondrad van het gaand werk [Aft. 10]. Het is welhaast zeker een latere toevoeging. 7. Het uurwerk van de Lucaskerk te Winkel is omgebouwd naar slingeruurwerk zonder toevoegen van een tussenas 14 Historische Vereniging Texel Nummer 120, september 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 16