De restauratie van het torenuurwerk van de protestantse kerk 'De Burght' te Den Burg (Texel) Loek Romeyn De protestantse kerk te Den Burg is een toeristische trekpleister [afb. 1]. Jaarlijks wordt de kerk door enkele tienduizenden, in cul tuurhistorie geïnteresseerde toeristen bezocht. Van deze bezoekers beklimmen er ongeveer 7000 tevens de toren vanwege het prach tige uitzicht. In de toren, die door de gemeente Texel wordt onderhouden, bevindt zich een smeedijzeren torenuurwerk. Het is in 1933 buiten werking gesteld en was in slechte staat [Afb.2]. In 2009 heeft de toenmalige voorzitter van het College van Kerkrentmeesters, de heer Jan van Groenigen, de mogelijkheid laten on derzoeken om tot restauratie van het uurwerk te komen en er een museale bestemming aan te geven. Hij was er terecht van over tuigd dat dit de enige manier was om er voor te zorgen dat het voor toekomstige generaties behouden zou blijven. En bovendien was hij van mening dat het door een museale opstelling, het voor toeristen nog aantrekkelijker zou worden om kerk en toren te bezoeken. k. 3. De achtkantige gemetselde spits ËlW. dateert uit 1604 1. De protestantse kerk 'De Burght' te Den Burg (Texel) Geschiedenis Aan het eind van de elfde eeuw stond op de plaats van de huidige kerk een Romaans tufstenen kerkje. Tussen 1470 en 1481 is dit kerkje aanzienlijk vergroot. Op de fun dering van het tufstenen kerkje werden bakstenen zuilen geplaatst die het huidige dak dragen. Daarnaast werden aan beide zijden zijbeuken toegevoegd. In 1539 stortte de houten spits in en deze werd pas in 1604 als achtkantige gemetselde spits herbouwd [Aft. 3]. Voor zover thans bekend, wordt in 1607 voor het eerst melding gemaakt van een uurwerk. Het betreft een (forse) uitgave van 80 Carolus gulden voor een reparatie. Hieruit kan men concluderen dat toen al enige tijd een uurwerk aanwezig moet zijn geweest. De hoekstijlen van het uurwerk zijn geplaatst onder een hoek van 135° en vertonen de zo bekende gotische versie ringen. Dat duidt er eveneens op dat het in de zestiende eeuw kan worden gedateerd. [Aft. 4 Na reiniging door middel van glasparelstralen bleek dat een onderdeel van de gotische versiering in de vier hoekstijlen er apart in is geklonken [Aft. 5]. Het uurwerk Het uurwerk bevindt zich op een zolder in de toren en staat, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, op de originele eikenhouten bok. De afmetingen van het uurwerk zijn: Lengte 107 cm. Breedte 70 cm. Hoogte 128 cm. Het uurwerk is van smeedijzer vervaardigd met uiteonde- ring van de beide opwindraderen en de bijbehorende (massieve) opwindrondsels, deze zijn van gietijzer [Aft. 6]. Het uurwerk is omgebouwd van een uurwerk met waag tot slingeruurwerk. Gebruikelijk bij zo'n ombouw is dat er in het gaand werk een tussenas wordt geplaatst en een spillengangrad met een kleiner aantal tanden wordt ge monteerd. De 'slingertijd' van een waag ligt meestal tussen twee en drie seconden. Zonder het gaand werk te wijzigen zou 2. Het uurwerk zoals het werd aangetroffen Nummer 120, september 2016 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 15