Aan familie, vrienden en bekenden een Qelukkig Nieuwjaar Familie ZUIDEWIND Suikerweg Tessels prate Gré Dros Aan de Elemert 'Na veertig jaar dienstverband mocht ik gaan denken aan een afscheid van de school. Wim Albers haalde me over om nog een jaartje te blijven. Hij moest nog één jaar en kon dan zijn 25-jarig jubileum vieren en óók de school verlaten. Zo gezegd, zo gedaan. We kregen een waardig en feestelijk afscheid van de school en van de leerlingen. Het is ieder bekend dat wij dagelijks met elkaar optrokken. Na ons afscheid van de school bleven we bij elkaar. We kochten een bungalow aan de Elemert, vertelden de aannemer hoe we het ver bouwd wilden hebben en gingen op reis. Toen we terug kwamen was de verbouwing voor een groot deel gereed. We hebben daar samen heerlijk ge woond tot Wim in november 1999 kwam te overlijden. Ik woon er nu nog steeds.' Krijntje in klederdracht U kent ze wel, die ouderwetse bakerrijmpjes en schoot- spelletjes, zoals "Schuitje varen - Theetje drinken" en "Klap er-is in je handjes". Er zijn er heel wat, maar er zijn ook een aantal typisch Tesselse en daar gaat dit stukje over. Om te beginnen: op Tessel zeg je geen "kiekeboe" bij het bekende babyspelletje met een doek, of achter een gor dijn, maar: "soeke..soeke..soeke.Jbüh!" En kietel je een baby met je vinger in z'n buikje, dan zeg je niet op z'n Hollands "kiele-kiele"., maar "PIEUW!" Het bekende "Daar komt een muisje aangelopen", waarbij je met twee vingers over een armpje naar boven wandelt, gaat op Tessel zo: "Deer komt een muus, deer komt een flooi, deer komt een mannetje met haverstrooi, deer komt een mannetje op sokke, die komt je nieusie af plokke!" Wordt het volgende peuterspelletje nog gedaan? Je loopt op een "koggeltje" met gespreide armen, aan elke hand een peuter, terwijl je zingt: "Skaapie-skaapie (herhalen naar believen) - Bèèèè!" Bij bèèèè blijf je staan en trekt de peuters naar elkaar toe tot ze botsen. Altijd succes! Steevast commentaar: "Nog-ge-keer!". En wordt er nog gejonast bij het naar bed brengen? "Toen Jonas in de wallevis zat, van je één - twee - drie!" Ik weet ook nog goed hoe mijn vader door de kamer hoste met een van ons over z'n schouder, waarbij hij steeds herhalend opdreunde: "Vis, vis, moét je nag vis, haring en rog die lèkker is!" Er zijn ook spelletjes die bedoeld zijn om een kind van iets onprettigs af te leiden, zoals bijvoorbeeld handen en gezicht wassen. Dat gaat zo: "De iene hand. de are hand. je neüs staat in de brand!" Waarbij dan snel de waslap over je snoet gehaald wordt! Leuk spelletje toch? En nog pedagogisch ook. Heel mooi is het lieve liedje dat wat dromerig gezongen wordt bij het haar kammen: "Kampie, kampie gaat sa- chies deur 't heer, doet ons lieve meissie gien seer, over de deure regen en wiend, Souwtje is moeders lieve kiend." (Van een andere versie luiden de twee laatste re gels: "doen die stoute puus maar seer, dan wil ons lieve meissie wel weer.") Ik ben eerlijk gezegd wel benieuwd of deze liedjes en spelletjes nog leven onder Tesselaars; schrijf of bel ons eens! Eerder verschenen in Uitgave Historische Vereniging Texel nummer 13 -1989 32 Historische Vereniging Texel Nummer 118, maart 2016

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 34