De tekeningen van Wiedemeijer en mijn herinneringen Bas Huisman aan vroeger Aansluiting van de Gemeente Texel bij het Harry de Raad Regionaal Archief Alkmaar Bij het zien van de schetsen komen herinneringen aan vroeger dagen weer naar boven. In de garage van boer derij 'Dennenlust' hadden de melkboeren uit Den Burg, mijn vader Nan Huisman was een van hen, begin jaren 60 een kampwinkel. Die werd gehuurd van Verseput die daar toen woonde. Gepensioneerd marineman Arie Moor runde de zaak. Als de koffiemelk op was, of het wc papier, werden we er als kind met de fiets naar toe ge stuurd met een grote doos op de bagagedrager. Het ging vaak maar net goed. Eenmaal bij de kampwinkel aange komen, kregen we van Moor een Ola ijsje als beloning (wat waren die nog groot). Nou, daar wilde je wel even voor naar de Dennen! Ik zag daar Duitse badgasten die hele flessen Exota in hun eentje leegdronken. Voor ons een ongekende luxe. Het samenwerkingsverband van de melkboeren, 'de Combinatie', had op een gegeven mo ment besloten om ook strandscheppen, ballen, schepjes Sinds januari 2016 is de Gemeente Texel aangesloten bij het Regionaal Archief Alkmaar. Wat betekent dit voor de Texelaar die geïnteresseerd is in genealogie of in lokale geschiedenis? De vrees zou kunnen bestaan dat straks, wanneer alle oudere ar chieven van Texel overgebracht zijn naar het centrale depot in Alkmaar, er voor ieder onderzoek een reis naar Alkmaar ge maakt moet worden. Dat is gelukkig niet zo. Het Regionaal Archief zorgt ervoor dat de genealogische gegevens van Texel online beschikbaar komen. Nu al zijn de registers burgerlijke stand van 1811 tot en met respec tievelijk 1912 (geboorten), 1937 (huwelijken) en 1962 (overlijden) via de website van het Regionaal Archief Alkmaar in te zien en te doorzoeken, evenals het bevol kingsregister van 1850 tot 1925 en de registers van de volkstellingen van 1830 en 1840. In de komende maanden zal het aanbod worden uitge breid met de oude kerkelijke doop-, trouw en begraaf- en dergelijke te gaan verkopen. Dat mocht niet, zo bleek. Er mochten daar maar vier artikelgroepen verkocht wor den, het werden er vijf, eentje te veel dus. Bij controle lie pen ze tegen de lamp. Het werd een heuse rechtszaak, ze moesten voorkomen. Vader Nan en Han Bakker (van het Kaaswinkeltje) werden als getuigen opgeroepen. De Combinatie werd veroordeeld tot een boete van 35. Maar de heren Huisman en Bakker konden daarna bene den bij de griffier hun onkostenvergoeding als getuigen ophalen. Dat bleek een bedrag van 75 per persoon te zijn! De boete werd daar gelijk van betaald en de heren lagen buiten krom van het lachen. Bij thuiskomst bleek vader Nan ook nog eens de gouden vulpen van de rech ter in z'n zak te hebben gestoken. Die had hij even ge leend om het vonnis voor akkoord te ondertekenen. De volgende dag hing de rechtbank Alkmaar al gelijk aan de telefoon. Die pen, die moest wel effe terug. boeken, de notariële repertoria (indexen) en de gezins- kaarten over 1925 tot 1940. Onze inzet is dat alle veel ge raadpleegde archieforonnen op termijn digitaal beschik baar komen. Voor de Texelaar die andere archiefstukken wil bestude ren, wordt per geval bekeken wat de beste oplossing is: inzien in Alkmaar of digitaliseren. Het is zelfs denkbaar dat in sommige gevallen bepaalde archivalia tijdelijk naar Texel worden overgebracht. De inzet van het Regionaal Archief Alkmaar is om het iedereen zo gemak kelijk mogelijk te maken de archieven te raadplegen. De aansluiting van Texel bij het Regionaal Archief bete kent overigens niet dat alle Texelse archieven op grotere afstand van Texel worden geplaatst. Er komt namelijk ook archief dichterbij: de notariële archieven en de oude doop, trouw- en begraafooeken worden van het Noord Hollands Archief in Haarlem overgebracht naar Alkmaar. Nummer 118, maart 2016 Historische Vereniging Texel 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 27