B. Op Vrijdag 16 Maart 1894, De rosmolen van de Volharding Wilma Eelman dea (£oircaa 10 uur, bg da hofstede „Volharding" ia op Texel. 103 Lutitrhipa, 3 9 h iifTuritii, /a 3 Geldt Jkbttttrs, 7 Pwdtn, fond eo ioif) - e SEtuwii nrtl 1 4 Srbntmiaen, MACHINES, WAGENS, PLOKOEN, EGGEN an ïerdaro L»ndbi>ywiceri»dicbippen. Naast de schuur van de boerderij De Volharding aan de Hoofdweg in Eierland stond tot half april 2015 een achtkantig bakstenen, riet gedekt gebouwtje. In het spraakgebruik was dat de rosmolen van De Volharding. Samenwerking tussen eige naar Bert Dros, het Cultuurhistorisch Museum Texel en Stichting Dorpsherstel Texel leidde tot opmeting, documenta tie, sloop en het veilig stellen van de daarbij vrijkomende, bruikbare materialen, vooruitlopend op een tweede leven van dit gebouwtje. De opmeting gebeurde door Willem van Duijn van Stichting Dorpsherstel Texel en de sloop door vrijwilligers van het Cultuurhistorisch Museum Texel. Han Roeper legde dat proces op foto's vast. Maar was de rosmolen van de Volharding een incident of de laatste in zijn soort op Texel? Rosmolen van De Volharding, 2010 De rosmolen van de Volharding en de familie Dros Notaris Dikkers riep in de Texelse Courant van 9 novem ber 1893 kandidaten op voor de huur van de boerderij De Volharding in Eierland met daarbij 71 ha bouw- en wei land. Op 20 maart 1894 werd Bernardus Dros huurder. 20 Maart was op Texel traditie als ingangsdatum voor de aankoop of huur van boerderijen. Een paar dagen voor hij de plaats betrok, werden daar het vee en de landbouwgereedschappen van eigenaresse Kaatje Grootenboer, weduwe van Cornelis Kievit, verkocht.1 Na het overlijden van mevrouw Kievit-Grootenboer ver kocht notaris Dikkers op 28 september 1896 De Volharding met nieuwe schuur, 72 ha grond, 4 arbeiders woningen en de arbeidersplaats Werklust met bijna 20 ha aan Bernardus en Pieter Dros voor 21.950 gulden. De overdracht bij de notaris volgde op 20 maart 1897. Vanaf dat moment is De Volharding in handen van elkaar opvol gende Drossen. Volgens overlevering binnen de familie werd in de rosmolen van De Volharding tot 1910 door een rondlopend paard, via een carrousel2 met aftakas, een hekeldorsmachine aangedreven.3 Die hekeldorsma chine stond in de aangrenzende schuur. Het paard moest over de aandrijfstang stappen en werd na een uur in de rosmolen verwisseld voor een ander paard. M'n tan tes Guurtje en Neeltje moesten achter het paard lopen, anders bleef het staan, aldus Bert Dros. Franse driepaards rosmolen en dorsmachine, 1881 Karnmolens en rosmolens in Eierland Burgemeester Loman schreef in 1860 over Barrett dors machines in Eierland die aangedreven werden door een gietijzeren rosmolen.4 Dat waren de beginjaren van de gietijzeren rosmolens, een periode die met kinderziekten gepaard ging. Uit oogpunt van bedrijfszekerheid prefe reerden de bouwboeren in Eierland daarom de be staande houten karnmolens als aandrijving boven die nieuwe gietijzeren rosmolens.5 Het gebruik van houten karnmolens als aandrijving voor oogstmachines is illus tratief voor het verdwijnen van de commerciële boterbe- reiding uit Eierland. Toen in 1845 in vrijwel heel West Europa de aardappeloogst mislukte, stegen de prijzen van graan tot ongekende hoogte. Ierland werd hierdoor wel het hardst getroffen. De periode 1845-1849 staat daar nog te boek als the great famine.6 Van aardappelen als sta- pelvoedsel werd overgeschakeld op graan. 1 Texelse Courant 18 februari 1894 2 Carrousel is het op Texel gebruikelijke woord voor een gietijze ren rosmolen, göpel of paardenmanege 3 Reij, Hoogerheide,Van Empel, 151. Van Aalst 4 Loman in De Landbouw-Kronyk 1860 5 Staat van den Landbouw vol 14, 1862, blz 60 6 De grote hongersnood Nummer 118, maart 2016 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2016 | | pagina 11