De Harlingen gekraakt in het ijs. Op de achtergrond de Dundee De volgende dag brachten we alvast de drie sloepen een stuk op weg. Na drie uur slepen hadden we ze vastgezet aan een stuk ijs. Toen kwam er opeens een hele grote ijs- beer op ons af lopen. Zo dichtbij had ik die nog nooit ge- zien. En we hadden geen wapen bij ons! We gingen snel dicht bij elkaar staan en begonnen te schreeuwen om hem weg te jagen. En opeens renden de honden van de Engelsen naar de ijsbeer. Die schrok daar zo van dat hij wegrende. De grote ijsbeer was bang voor een paar kleine honden! De laatste nacht konden Pieter, Sytse en ik niet slapen. Waarom konden we niet op het schip blijven? De Engelsen gaven ons evengoed nog wat brood, spek en een ties rum mee. Onze commandeur sprak op het ijs nog een gebed tot God en riep hem tot hulp. Toen we wegliepen, stonden kapitein Duncan en andere Engelsen te huilen. We zagen alleen maar ijs, een beetje water en geen land. Waar moesten we naar toe? Iedereen was heel stil toen we van het schip wegliepen. Ook de mannen die altijd een grote mond hadden. De eerste nacht sliepen we onder de sloepen op een dik stuk ijs. Een gedeelte van de mannen moest om de beurt de wacht houden om de beren in de gaten te houden. De volgende dag waren we allemaal stijf van de kou. Door te stampen met je voeten en slaan met je armen werd je dan wel weer een beetje warmer. Het eten bestond die dagen uit een stukje rauw pekelspek, beschuitbrood en een slokje rum. Als je erge dorst had nam je een hap sneeuw of ijs. Dan moest je wel uitkijken dat het ijs niet aan je lip- pen vast vroor. Je voelde eerst niet dat je het vel van je lippen aftrok. Later wel, dat deed heel zeer! Na een paar dagen was er eindelijk open water en kon den we zeilen. En zo landen we op 12 oktober's avonds bij Suikertop. We moesten blij zijn dat we aan land wa ren, maar dat was eigenlijk niemand. Iedereen was stekaf Nummer 117, december2015 Historische Vereniging Texel 75 -r

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 77