Kinderarbeid, herinneringen aan mijn kindertijd in Den Hoorn tijdens de Tweede Wereldoorlog Willem Kikkert Wie in onze tijd het woord Kinderarbeid bezigt, denkt meteen aan de Derde Wereld. Schande spreekt men erover. Acties worden ondernomen en maatregelen uitgeprobeerd om deze uitwas in de menselijke samenleving uit te bannen. Eerder door mij geschre- ven fragmenten maakten al duidelijk dat kinderarbeid in oorlogssituaties de gewoonste zaak van de wereld is. Immers, deportatie, dwangarbeid, onderduiking en willekeurige arrestaties van volwassen burgers scheppen een arbeidstekort, derhalve kinderarbeid en niet alleen dat. De gevolgen komen vanzelf: de kleintjes vroeg volwassen, zelfs vroeg oud. "Hoe genoeglijk glijdt het leven des gerusten landman heen" schreef de dichter Poot. Hij zal wel gelijk hebben, maar als de landman amper 10 is, wordt het een ander verhaal. Maar goed, kinderarbeid in de oorlog, de ge woonste zaak van de wereld. Deels was de aanleiding voor deze novelle1 een opmer- king van mijn oudste dochter bij het zien van een tv-repor- tage over de burgeroorlog in Bosnie. Een klein jongetje gaf antwoord op de vraag wat hij op dat moment het liefst wilde. Het kwam er benepen uit: "Hier maar blijven waar ik naar toe ben gevlucht, hier is het tenminste veilig." voorop en broer van 10 daar achteraan met zoveel hooi als zijn armen konden houden. Vader ziek en de elektrici- teit afgesloten. Dan's morgens de mest er uit kruien met een enorme kruiwagen, lopend op een massief houten wiel, halfvol, dan ging het net en dan bij iedere vracht even rusten op een van de bomen, niet te lang, de blik schuins gericht op de wijzerplaat van de torenklok, want om negen uur moest je wel weer op school zijn. "Hij praat als een oud mannetje" zei m'n dochter en ik herkende mijn eigen jeugdjaren. Ook wij praatten als oude mannetjes. Niks zeggen over dit, niks verraden van dat, ik heb het al eerder gememoreerd. Maar er was meer, we moesten ook aanpakken als volwassenen. Geen opschepperij in de trant van zo sterk was ik al op m'n 8ste, maar bedenkelijke realiteit: hout uit het bos sjouwen over een paar kilometer, hout hakken of zagen met ge- reedschap dat op volwassenen was berekend, schapen voeren aan de rand van het Sperrgebiet (voor volwasse nen altijd riskant), graanschoven samenbinden achter de rug van de zichter en daarna helpen de schoven op hok- ken te zetten, armen vol hooi naar de koeien op stal bren- gen in het pikkedonker, zus van 9 met de stallantaarn Nelly en Willem Kikkert november 1944 Nummer 117, december 2015 In het vroege voorjaar van 1945 verscheen de dorsma- chien op de Rezieneweid om de oogst van 1944 eindelijk te dorsen. Gebrek aan brandstof was oorzaak van de ver- traging, maar daar raakte je aan gewend. Op de meest Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 74