Hans en Grietje en de Kaasdragers, bevrijdingsfeest 1948 Simon Dros Verzamelen op het schoolplein. Er is al van alles to zienDe vier schoolgaande kinderen van Bakker Dros zijn natuurlijk ook van de partij. Dat zijn Hans en Grietje met de heks en de voorste van de twee kaasdragers. Wat aan deze vrolijke optocht vooraf is gegaan, hoorden wij pas veel later. gen op de muren geplakt. Het was al midden in de nacht toen er pannen- koeken gebakken moesten worden voor op het dak. Toen waren ze zo moe, dat ze ruzie hebben staan ma- ken over het aantal pannenkoeken. Vader vond tien wel genoeg, maar dat was veel te weinig naar moeders zin en vader moest dus doorbakken. Als ik goed tel op de foto kom ik tot 23 stuks. Het mooie van een ruzie van mijn ouders was, dat ze het met- een daarna alweer vergeten waren. In de vroege ochtend stonden wij ons te vergapen aan het meesterwerk dat vader en moeder gemaakt hadden. Emmy in zwarte heksenkleren met een zwarte omslag- doek en een heuse puntmuts en de armelijke kindertjes Doortje en Siempie er bij. Ik herinner me dat ik toen geen sokken aan mocht. Moeder was trots als een pauw toen ze bij de prijsuitrei- king hoorde dat Hans en Grietje de eerste prijs hadden gewonnen. Dat de kaasdragers ook een eerste prijs had den, wilde ze eerst niet geloven. Vader maakte, zoals gewoonlijk, foto's van ons. Vlak naast ons stond Fup Krijnen met de kotter de TX19 te wachten. Vader Dirk staat achter hem. En Tinie Stolk met een mooie zwaan en broertje Jan met zijn versierde auto- ped waren buurkinderen, die een paar huizen verder woonden. Het creatieve van onze ouders hebben wij geerfd. Schrijven, toneelspelen, zang: musical en koor, ontwer- pen, versieren en ook regisseren, dat zit er bij al hun kin- deren in. Vader en moeder waren hardwerkende mensen met een groot hart voor de medebewoners van het dorp. Ze trouwden in 1935 en namen op dezelfde dag de bakkerij en de winkel over van vader Johan Pieter Dros. Moeder was creatief en vooral handig met dingen maken. Ze had een cursus voor coupeuse gevolgd in Den Helder en was met glans geslaagd. Ze is dan ook juffrouw van de be- waarschool geweest. De kleren van Hans en Grietje moesten er sjofel uitzien en werden 'oud' gemaakt door hier en daar een verstellapje in afwijkende kleur te naaien. Ik herinner me, dat ik vooral geen sokken aan mocht doen. Vader bouwde op het fietswagentje een klein huisje. Dit was voor drie van de vier kinderen. De oudste zoon werd samen met buurjongen Bernhard Collou gebombardeerd tot kaasdrager. Moeder zette zich achter de naaimachine en naaide twee witte pakken uit een oud laken. Een kleurige rode sjerp om het middel, een strohoed en de kleding was klaar. Een berrie en de houten kazen werden gemaakt door de timmerman. De kaasdragers uit Alkmaar wa ren geboren. De avond voor de feestelijke optocht moest alleen het 'sukerde huusie' nog versierd worden. Alles was al ge- schilderd: de berrie, de kazen en het huisje. Met behan- gerslijm werden ronde koekjes en chocolade kattenton- Nummer 117, december 2015 Historische Vereniging Texel 71

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 73