Jan en Grieteka Keijser van Sonnevanck, in de Waalderstraat coll. Cultuurhistorisch Museum Texel Bokkenwagens, met een bok ervoor, waren van alle tij- den. Van de Romeinse levensloopsarcofaag van Cornelius Statius in het Louvre uit ca. 150 na Christus, via mythologische afbeeldingen uit alle eeuwen, tot de laatste "echte" vermelding, in de Texelse Courant van 1962, toen de firma Plaatsman Cornelissen in de Kogerstraat een bokkenwagen te koop vroeg. Na die tijd komen we op Texel alleen bokkenwagens tegen in folkloristische optochten, in musea en op plaatjes, zoals op deze bladzijden. Sommige vaders lieten voor hun kinderen een wagentje maken bij een wagenmaker of kochten een kant en klaar exemplaar bij een wagenmaker, een rijtuigbouwer of op een boelhuis. Vooral in de 19e eeuw en het begin van de 20e eeuw gebeurde dat op Texel regelmatig. Net als bij de rijtuigen van de boeren, was de kapitaalkracht van de ei- genaar af te lezen aan de bokkenwagen. Rijke boeren be- stelden miniaturen van grote-mensen-rijtuigen, vaak com- pleet met bekleding en vering. Zelfbouwexemplaren werden gemaakt door handige vaders, broers of knechts. En misschien vind ik die daarom wel zo leuk: ze waren het product van inventiviteit en handigheid. Boerenkinderen groeiden van jongs af op met dieren. Vaak zorgden ze voor de soggen, gaven ze de fles en speelden met ze.1 Geiten maken er meestal geen pro- bleem van, wanneer een schapenlam met haar eigen gei- tenlammeren meedrinkt. Dat was een praktisch alterna- tief voor het met de fles grootbrengen van soggen. Veel Texelse schapenhouders hielden daarom een koppel melkgeiten. In boedelbeschrijvingen vanaf begin 19e eeuw en aankon digingen van boelhuisverkopen kwam ik regelmatig bokkenwagens tegen. Soms werd in de Texelse Courant samen met de bokkenwagen een bok aangeboden of ge- vraagd, een enkele keer twee bokken. Toch zijn niet veel foto's bekend van bokkenwagens op Texel, al dan niet met bok. Een stuk of tien, dan heb je het wel gehad. Net als soggen zijn geitenlammeren ook gek op menselijke aandacht en prachtige speelkameraadjes voor kinderen. En jong geleerd is oud gedaan: als kind bokken en soggen inspannen voor een bokkenwagen, is een mooi begin om over een jaar of wat een paard voor de wagen te mennen. Schapen voor een bokkenwagen kwam ik in de adverten ties, de boelhuisaankondigingen en de boedelbeschrij vingen niet tegen, maar wel bij de Landbouwtentoon- stelling van 1908 en op foto's, zoals deze. Nummer 11 7, december 2015 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 71