De Kelder Kees Jaap Hurting Om de zoveel tijd maakt de politiek zich druk over het ongecontroleerde drankgebruik van de jeugd. Buiten de reguliere horeca wordt bandeloos gedrag vermoed in zuipketen, caravans en andere hokken. Waar rook is, is soms ook wel vuur maar meestal blijkt er een toeziend oog vanfamilie of perceelhouder te zijn. Direct belanghebbend om meerdere redenen. En de jeugd is eigenlijk veel te blij met die eigen stek om dat te verknallen. Vooral in de turbulente jaren zestig stak de zoek naar een eigen stek de kop op. A1 langer waren er verschillende jeugdhonken van diverse pluimage. Naast (of samen met) sport, padvinderij, kerk en overheid ontwikkelden zich gelegenheden als de Witte Burcht, Bispinckhof en't Skiltje. Mede op initiatief van de Doopsgezinde jongeren kwam het eind 1968 tot de oprichting van een "overkoe- pelende" jeugdsocieteit in de voormalige Paardenstal aan de Hollewal. heid niet bestaan maar de kelder zelf is er nog. Nu als ge- liefde shoplocatie voor Tesselaar en toerist. In 1966 werd aan de Burgwal door de familie Veltkamp aan zoon Dries en zijn vrienden gelegenheid geboden voor een eigen honk. Na een aantal verbouwingen en verschuivingen werd uiteindelijk een vrij grote ruimte in gebruik genomen. Deze kelder - de Kelder - heeft tot 1972 bestaan. Toen was het mooi geweest. Toch ging voor sommigen deze ontwikkeling niet ver ge- noeg. Passend in de tijdgeest werden rol van kerk of overheid te betuttelend ervaren. Er werden eigen plek- ken gezocht en gevonden of gecreeerd. Men ging onder- gronds, soms letterlijk - in een kelder. Over de Kelder werd veel gepraat, geluld en geroddeld. Afgunst en vooral onbekendheid zorgden voor de wild- ste verhalen. Er werd harddrugs gebruikt en verhandeld en er zou ook regelmatig abortus worden gepleegd. Maar er was ook waardering en bewondering voor het probleemloos reilen en zeilen. Er waren twee "kelders". Een van Kees de Waal, onder de fotowinkel van zijn vader Jan op de hoek van de Binnenburg en de Hogerstraat. Lang heeft deze gelegen- Met z'n alien nog een keer op defoto tijdens de laatste avond, juli 1972

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 68