Ik kon alles zien, hij nietverd.... Adrie Vonk In die periode van het Wilhelmina Gasthuis lag mijn opa Willem van der Vis in het Parkzicht ziekenhuis. Hij kwam onder de pekel bij 'Jan de Korst' (Stoomboot- koffiehuis) vandaan en croste zo met z'n Solex de sloot in. Resultaat: een gebroken been en te bed in het zieken huis. Hij zag er erg tegenop dat mijn vader op bezoek zou komen. Dan zou hij wel op z'n donder krijgen. En toen mijn vader kwam en hij de kamerdeur nog niet open had riep opa al: Het is niet wat je dacht hoor! Maar daar trapte mijn vader natuurlijk niet in! Maar goed opa lag weken in het ziekenhuis in Den Helder. Hij at daar zelfs uien en ook nog nasi; dat had hij nog nooit gehad bij Frouwtje buur. Mijn zusje Tine lag toen in Alkmaar op de kinderafde- ling. Ze was erg aan het knoeien met haar suikerwaardes. Heel spannend was dat; dan ging het goed, dan weer he- lemaal verkeerd. Die kinderafdeling was heel modern en licht, tenminste zo herinner ik me dat. Als ik vrij was van de visserijschool ging ik mee op zie- kenbezoek. Dat was de ziekenhuisroute. Eerst naar opa in Den Helder, dan naar Tine in Alkmaar en als laatste naar Willem in Amsterdam. We hadden een Peugeot 404 stationwagen met een kenteken waar de letters JK in stond. Mijn vader onthield dat altijd met Jan Kaan! Ik vond het Wilhelmina Gasthuis maar een oud zootje. Afgebladderde ledikanten en ik herinner me nog goed de lysollucht. Ik denk dat alle oude ziekenhuizen zo roken. In het Lidwina ziekenhuis hing ook zo'n ontsmettings- lucht. Het stonk gewoon. Willem lag daar met twee dichtgeplakte ogen. Hij kon al les horen, maar tot zijn ergernis niets zien. Hij had grote verhalen als we er waren. Bij hem op de zaal lag een man uit Brabant die zijn gezicht helemaal in puin had omdat een paard recht erin getrapt had. Volgens Willem zag hij er verschrikkelijk uit, maar hij had hem helemaal nooit gezien! Willem had altijd al een levendige fantasie. Maar ik heb die vent wel gezien. Eerst lag hij erbij als een mummie, zijn gezicht helemaal ingepakt. Later heb ik ge zien dat zijn gezicht bont en blauw was en vol hechtin- gen zat. En ik zag het hoefijzer nog in zijn gezicht staan. Tenminste dat dacht ik toen. Die man moest uiteindelijk een oog missen. Een andere man op de zaal was Haring Arie, een penose knakker, pooier, met veel babbels. Volgens Willem riep Haring Arie: ze hebben een glas in me porem gedouwd. Willem vond die banale verhalen geweldig. En wat vond hij het vreselijk dat ik, z'n jongere broertje, Haring Arie wel kon zien en hij niet! Heel veel jaren later had hij er nog over. Mijn vader en moeder moesten niks hebben van Haring Arie en zijn familie. Er waren strikte bezoektijden op die aparte oogafdeling. Voordat je naar binnen mocht, moest Ik was twaalf jaar toen mijn broer Willem een ongeluk kreeg aan boord van de TX2. Het was op vrijdag en de kotter lag in de haven. Ik was naar school, de visserij- school in Den Helder. Op de kotter hadden ze in die tijd zeep in blik van het merk Swarvega of Sepy. In de winter kreeg je de deksel er met je nagels niet vanaf, dus Willem pakte een fileermes. Met de dikke achterkant probeerde hij tussen deksel en blik te wrikken. De deksel klikte eraf en het mes schoot omhoog en Willem stak met het mes in zijn linkeroog. Het was gelijk duidelijk dat het niet goed was. Het oogvocht liep over zijn wang. Hij ging toen ge lijk, ik denk met mijn vader, via dokter van Loon naar het Parkzicht ziekenhuis in Den Helder. Dokter van Waveren wist er ook geen raad mee. Het net- vlies was kapot. Willem werd doorgestuurd naar de oog afdeling van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Daar hebben ze zijn oog gelaserd. Ik denk dat het een nieuwe uitvinding was. Hij kwam na een paar weken weer thuis. Maar het was mislukt, het netvlies liet weer los. Willem raakte weer naar het Wilhelmina Gasthuis. Hij lag nu weken met dichtgeplakte ogen. Thuis geko- men moest hij met een zonnebril met kleine gaatjes rond- lopen. En wat nog erger was, hij mocht geen brommer rij- den. Ik wel, ik mocht zijn brommer testen. Samen met Jaap Sum op de Kreidler Florett om het hardst. Willem en Adrie op zitzakken vader Vonk op de achtergrond. 42 Historische Vereniging Texel Nummer 11 7, december 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 44