Familie Schrama rond 1930Jaap, Door, vader Hendrik, moeder Aagje, Hcnk en Jan (coll. hici Schrama) Als het stappertjes waren, werd ze vaak een 'valhoedje' opgezet, een hoofdbeschermer: een verstevigde ring met kruisbanden bovenop. Deze werd ook wel van rietwerk en linten gemaakt. Hildebrand beschrijft in de Camera Obscura een twee-jarig kind met een baleinen valhoedje met roze strikjes. Over de hoofddeksels van de gewone kinderen staat minder beschreven. Wel dat er heel zuinig met kleding en textiel werd gedaan. Op afbeeldingen zie je jonge jon- gens met een soort muts en oudere jongens met petten. De petten zie je door de tijd heen wat veranderen met de 'mode' mee, maar een pet blijft een pet! Bij het "opgnap- perse goed" zie je bij de jongens een kleine hoed of een hoge pet en bij de meisjes een mutsje of hul met een ge- plooide rand langs het gezicht met daarover een luifel- hoedje. Vanaf 1880 komt daar verandering in; de kleding voor kinderen wordt soepeler en draagbaarder. Het haar van de meisjes werd niet bedekt door een muts maar viel los om het hoofd. De meisjes en vrouwen gingen steeds meer 'in het haar', zonder hoofdbedekking. In het boekje "Ruumte skaadt niet" staat het verhaal van tante Door over haar nieuwe "sundagse" hoed die ze rond 1930 kreeg; "een gries pothoedje met een blaauw lintje en een blaauw trutteltje foorop". Ze ging met de mode mee! Ze waren er zuinig op, want toen een koe hem van haar hoofd hapte, en hij een keer in de kolk waaide, werd de hoed op een omgekeerde bloempot ge- droogd en kon hij de volgende zondag weer op! Ook is de hoed nog een keer zoek geraakt in het hooivak van buurman van Heerwaarden en werd na een paar maanden gevonden. Boven de stoom van de ketel heeft mijn oma geprobeerd de hoed weer in fatsoen te krijgen. Op het hoofd van tante Door moest hij drogen om weer de goede vorm te krijgen! Op foto's van die tijd zie je de jongens met lekkere grote petten. Van mijn vader is een foto waarvan je denkt; "Pet waar ga je met het jongetje naar toe!" Nummer 117, december 2015 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 35