Kinderen met mutsjes, hoeden, petten en kappen? Ina Schrama Kinderen en hoofddeksels, hoe was het vroeger? Op zoek naar afbeeldingen en beschrijvingen kwam ik bij mijn boeken over klederdrachten en bij het boek Aangekleed gaat uit over de streekkleding en cultuur in Noord- Holland van 1750 tot 1900. Hier wordt ook de Texelse dracht in benoemd. Het boek doorbladerend, kwam ik schilderijen van fami lies tegen, waaronder de Texelse familie Brouwer-List uit 1810. Een gegoede familie, dat kun je aan de kleding zien. De kinderen staan afgebeeld als volwassenen in het klein, de zoons als een kopie van hun vader met een hoge hoed, de dochters een kopie van hun moeder met een complete Texelse kap op met alle sieraden. Met daarover- heen soms de 'kaper' of luifelhoed om de kap te bescher- men. Het schilderij is gemaakt ter gelegenheid van het huwe- lijk. Ze staan afgebeeld in hun "goeie goed". Kinderen droegen de kleding en hoofddeksels die de sta tus van hun ouders duidelijk maakte. Het verschil in stand laat zich zo direct zien. Ik vond een afbeelding van een 5-jarig meisje met een kap met oorijzer. Leuk om zo kind te zijn? Dat vraag je je af. In het boek staat dat na 1875 heel jonge meisjes niet meer met de kap op liepen, maar de oudere meisjes wel. Baby's. Als we denken aan die tijd, bedenk dan dat het in huis dezelfde temperatuur was als buiten. Huizen had- den vaak maar een haard. In het boek staat beschreven dat alle baby's mutsjes op hadden om de hoofdjes warm te houden. De jongens een mutsje met zes delen, de meis jes een mutsje met drie delen. Ook droegen baby's meer- dere mutsjes over elkaar: eerst een fontanellapje, dan een driekanten doek om het hoofd te steunen, een onder- mutsje en daar bovenop een mutsje. Koude oren? Dat kan dan niet meer! De familie Brouwer-List met de kinderen uit het eerste huwelijk (origineel in Cultuurhistorisch Museum Texel, De Waal)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 34