In de tobbe, het zaterdag ritueel Joke Huisman Ik ben geboren in 1957. In dat jaar werd ons ouderlijk huis verbouwd. De winkel en het woonhuis werden groter. We kregen ook al een douche. Het eerste 'levenslicht' dat ik zag, moet het schijnsel van de noodlamp van dokter van Loon zijn geweest. Op het mo ment van de bevalling was er een stroomstoring werd me later verteld. De periode waar ik over vertel zal, pakweg, tussen mijn zesde en twaalfde jaar zijn geweest. Hoe laat we opstonden, kan ik me niet zo goed meer her- van. Zondags kwamen er wel vleeswaren op tafel; vers inneren. Omdat we een drukke winkel hadden en mijn gesneden uit de winkel. vader melkboer van beroep was, stonden we altijd vroeg Na het ontbijt ging iedereen aan de slag. Mijn zus en ik op. Hij was altijd als eerste uit de veren. Terwijl ik nog in hielpen moeder in huis en mijn broers hielpen vader. Ze bed lag, hoorde ik pa naar beneden gaan. Door de hou- gingen mee met de melkkar de wijk in. ten vloeren en dunne wanden hoorde je alles. Beneden was hij aan het rommelen, tafel dekken en houtkachel Ik ging eerst de ontbijttafel opruimen en daama kreeg de opstoken. Daama ging hij naar de schuur en begon het kamer een beurt, want het moest netjes zijn voor de zon- gerammel van melkbussen, kratten en flessen. De melk- dag. Op de houten vloeren in de voor- en achterkamer kar moest ook nog geladen worden. lag zeil met daarop een vloerkleed. Eerst moest er ge- Bij het opstaan schoot ik m'n kleren aan die naast me op veegd en gezogen worden, dan met een dweil worden af- een stoel lagen, dezelfde die je de hele week al aan had genomen. We waren druk met deze klus. Ook de prullen- gehad. Ons zelf wassen deden we's morgens niet; dat bakken moesten geleegd worden en daarna begon het gebeurde altijd's avonds in de keuken bij het aanrecht. afstoffen: de schoorsteenmantel, het dressoir, de stoelen. Een koude washand over je snoet, meer was het niet. We mochten de randjes niet vergeten en tussendoor klop- Behalve op zaterdag, dan ging ik in de tobbe. Als we gin- ten we onze stofdoek uit bij de achterdeur. gen ontbijten had pa de thee al gezet in de vertrouwde Regelmatig onderbrak moeder het schoonmaakwerk om groene emaillen theepot. Een boterham met jam op een te helpen bij drukte in de winkel. bordje, dat van de leeuwenzegel-bonnetjes opgespaard Koffietijd was er natuurlijk ook, maar op zaterdag was er was, lag al klaar. Er was ook kaas, maar daar hield ik niet geen koffie maar warme chocolademelk. De bekers 24 Historische Vereniging Texel Nummer 117, december 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 26