Jutten met opa Koos Boersen M'n neefThijs Vonk en ik zijn nagenoeg even oud en waren als kinderen altijd al onafscheidelijk. Zagje de een, kon de ander nooit ver weg zijn! Samen gingen we vaak bij opa Klaas en oma Duw Uitgeest te slapen, aan de Maaikedninweg (Kogerveld) vlakbij de Koog. Met de rugtas om, waarin de nodige schone kleren zaten, ja die waren hard nodig, werden we bij opa en oma afgeleverd. Opa en oma hadden een grote tuin waar je mooi kon spelen. Voor langs de weg was een sloot. Dan maakten we van opa z'n oude klom- pen bootjes, en die sleepten we er doorheen. We konden er met een aanloopie ook goed overheen springen, wat geregeld natte benen opleverde! Achter op het erf was de plek waar opa z'n jutspullen verzamelde, voor zover die niet in 't museum op Flora stonden. Er stond daar een huifvan een oude vrachtwagen, die vroeger nog gediend had als garage voor de auto, maar waar zoveel gejutte spullen in stonden, dat de auto er allang niet meer in kon! Er stond ook een oud Duits wachthuisje uit de oorlog, dat als geitenhok gediend had en dat stond al net zo vol. Opa was van jongs af aan, toen dat na de oorlog weer mocht, al veel op 't strand te vinden. Samen met z'n broer Jan. Na jaren lang jutter te zijn geweest, werd hij in 1984 hulpstrandvonder, waardoor hij met de trekker het strand op mocht. Hij beheerde het strand van Paal 20, de Badweg bij De Koog, tot de zuidkant van de Slufter. Thijs en ik gingen altijd mee te jutten met opa als we daar te slapen waren (wij zijn van '88 en '89 dus dat was in de jaren '90). Opa z'n 'strandtrekker', een ouwe David Brown zonder cabine, had hefvorken aan de achterkant met daarop een ouwe bollenkist, waarin de gejutte spul len werden verzameld. Speciaal voor ons kwam op de achter kant van de kist een dikke balk, zodat wij een ban- kie hadden om op te zitten. Dus daar gingen we, bij opa achterin de bak, op naar't strand! Vaak ging opa aan't eind van de dag, of als de wind goed stond's morgens in alle vroegte, naar het strand. Dan werden wij vroeg gewekt en had oma de boter- hammen met hagelslag al voor ons klaar staan! Als we zover waren, gingen we gekleed in overall (toen we wat ouder waren, en af en toe al met vader met de kot- ter mee gingen, werd de overall verruild voor de 'veel stoerdere' oliebroek!), laarzen en een warme jas, in't bakkie van de trekker richting't strand. Weer of geen weer, als de wind goed stond moest opa naar't strand en wij dus ook! Meestal gingen we bij paal 21 bij Nagy het strand op. Maar soms reden we ook verder De Koog in om via de Badweg bij Paal 20 het strand op te gaan. Dat gaf altijd heel wat bekijks: twee van die jo- chies bij opa achterin het bakkie op die ouwe roestige trekker! Nummer 117, december 2015 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 15