/7t Wi u - y<\ c rac Curasao, kaart van Van Keulen uit de 18e eeuw Het schip voer onder de West Indische Compagnie met bestemming Curasao. In Amsterdam werd het schip be- laden met onder andere kisten aardewerk. Na een reis van ruim twee maanden arriveerden ze op 16 juli bij Curasao. Hoe zal Jan dit ervaren hebben? Je kan je voor- stellen dat hij wel onder de indruk moet zijn geweest en goed gekeken heeft naar die andere mensen, de andere cultuur en moest wennen aan die hitte. Alles heel vreemd en nieuw voor zo'n veertienjarige jongen uit het kleine dorp De Koog. Er werd af en aan gevaren met de sloepen om de lading aan de wal te brengen. Misschien hoorde Jan bij de roei- ers of was hij de sjouwer? Het was in ieder geval wel een hele klus. Eind augustus hadden ze het schip leeg. Toen kon het laden beginnen. Aan boord kwamen 131 balen cacao, 992 balen koffie, 124 balen huiden, 24 vaten in digo, 193 vaten suiker en 320 vaten tabak. Het laden duurde drie en een halve maand. Jan vierde zijn vijftiende verjaardag op Curacao. Zou er nog iets speciaals voor hem georganiseerd zijn? lets bij- zonders te eten? Vragen waar je nooit een antwoord op zal krijgen. Op 15 december hadden ze de laatste last in het schip. De kapitein verklaarde dat de lading naar behooren en zee- mansgebruijk in gemelde schip zijn ingenoomen, weggestuwt en geplaatst was. De luiken werden goed gesloten, klaar voor vertrek. Naar huis? Op 6 januari 1781 vertrok de Koninginne Ester met de ka- pitale lading richting Holland. Er voeren ook drie passa- giers mee. De reis leek goed te gaan. Totdat ze op de 29e februari, op 49° 4' NB, een Engelse kaper tegenkwamen. Het was kaperkapitein John Lee met het schip de Tom. De kaper vertelde dat er oorlog was tussen Engeland en de Staat der Verenigde Nederlanden. Daar wisten ze aan boord van de Koninginne Ester niets van af. Kapitein Noster moest alle scheepspapieren pakken en werd met een sloep naar het kaperschip gebracht. Even later vol- genden twaalf andere bemanningsleden, ook vader Nummer 117, december 2015 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 13