Op het festival wordt ook de film 'Het is zo op de ULO' gedraaid over een dag uit het leven van een Texelse ULO-scholier. De leraren (waarvan er nu nog twee in le ven zijn) en leerlingen komen uitgebreid in beeld bij het volgen van de lessen en het uithalen van geintjes. Uit dezelfde periode stamt de zogeheten Middenstandsfilm die de eerder genoemde Jan van Wijk maakte over het Texelse bedrijfsleven. Gedurende meer dan een uur ziet men tientallen winkeliers en andere on- dernemers in actie. Daarbij werden bijzondere momen- ten vastgelegd, zoals het uitvoeren van een keizersnede door dierenarts De Boer en het ovememen van de schoe- nenwinkel van zijn vader door de toen nog minderjarige Adrie Mantje. 'Het kamp aan de bosrand' uit 1958 was een avonturen- film waarin de welpen van de toenmalige padvinders- groep De Zwalkers de acteurs zijn. Het door Arie Welboren geschreven verhaal gaat over een konijnendief die uiteindelijk door de welpen aan de politie wordt uit- geleverd. Soms kwamen ook mensen van buiten om hier films te maken. In de jaren vijftig en zestig werden in bijna alle dorpen reportages gemaakt waarop veel mensen zijn te zien. Ook deze worden in het programma van het nostal- gisch festival opgenomen. De oudste films die op Texel werden gemaakt dateren uit de jaren twintig. Die waren vooral gericht op de natuur zodat je overwegend beelden ziet van vogels en natuur- terreinen die er niet veel anders uitzien dan nu. Texelaars van toen komen er weinig in voor. Omdat er weinig her- kenningsmogelijkheden zijn, zullen deze films geen grote rol spelen op het festival. Een speciale categorie wordt gevormd door de films die Gijs Duinker (redacteur en mede uitgever van de Texelse Courant) maakte van allerlei gebeurtenissen in de jaren dertig. Het zijn reportages van de kermis, het inhalen van de bisschop, een bezoek van pater Witte, sportmanifesta- ties, de aanleg van het vliegveld, de bouw en proefvaart van de oude Dokter Wagemaker, sportwedstrijden, enz. Deze 16 mm films waren van hoge kwaliteit en trokken veel publiek bij de jaarlijkse vertoningen in Texels Bioscoop Theater van de gebroeders Pen. Bij het nostal- gisch festival zullen ze allemaal zijn te zien. Hoewel recentelijk gemaakte kopieen al bij veel mensen bekend zijn, zal ook de in oorlogstijd gemaakte 'Texel de parel der Waddeneilanden' in het programma worden opgenomen. Deze eerste film van de later beroemd ge- worden Herman van der Horst werd gemaakt in op- dracht van TESO, die er door vertoning in het land toe- risten mee wilde trekken. De film was echter vooral op Texel zelf te zien, jaren lang telkens op vrijdagavond in de bioscoop met voorafgaand het voordragen van de le- gende van De Strooppot door VVV-directeur Oskamp. Sommige Texelaars gingen er elk jaar opnieuw heen als begin van een gezellige uitgaansavond. Na twintig jaar was de film zo verouderd dat het TESO- bestuur besloot een nieuwe film te laten maken door het echtpaar Reinier en Ellen Meijer uit Den Haag. Dat werd de documentaire van een uur 'Vertelsels over Texel'. Deze tweede Texelfilm riep naast lovende recensies ook kritiek op, wat leidde tot het grotendeels wegknippen van een scene van een paard met ruiter dat zeer langdu- rig door de Slufter draaft. Na 55 jaar is het echter een waardevol tijdsdocument geworden, dat in het pro gramma dan ook niet zal ontbreken. Nog tal van andere oude films staan op de nominatie om geheel of gedeeltelijk aan het festival bij te dragen. Ina Schrama, Henk van Wijk, Jaap Eelman en ondergete- kende zijn druk bezig met opsporen en selecteren. Alle films zijn of worden gedigitaliseerd zodat ze met grote lichtsterkte op het doek van Cinema Texel kunnen wor den vertoond. Vooral de door amateurs gemaakte films zijn vaak niet voorzien van geluid. Waar nodig zullen daarom explicateurs optreden, mensen die met aanwijs- stok toelichting geven bij de beelden zoals vroeger bij de vertoning van stomme films gebruikelijk was. Zet in je agenda Het nostalgisch festival van oude Texelse films in Cinema Texel in het kader van Texel 600 jaar stad zal acht middagen in beslag nemen. Noteer alvast de data: zaterdag 31 oktober, zondag 1, dinsdag 3, donderdag 5, zaterdag 7, zondag 8, dinsdag 10 en donderdag 12 no- vember, steeds van 12.00 tot 18.00 uur. Entree 4,-. Kort voor de vertoningsdata zal via de plaatselijke me dia het programma bekend worden gemaakt. Daarbij wordt niet alleen aangegeven welke films worden ge draaid, maar ook wordt van elke film een inhoudsbe- schrijving gegeven met vermelding van de personen die zoal in beeld komen. Extra openingstijden in 2015 van het Gemeente Archief Texel Iedere eerste donderdagmiddag van de maand, van 14 tot 16 uur, is het archief van de Gemeente Texel speciaal voor leden van de Historische Vereniging Texel extra geopend. Dit jaar is dat op 1 oktober, 5 november en 3 december. Nummer 116, September 2015 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 9