Een schoolfoto uit De Cocksdorp uit 1926 Cees de Jager Klas van Cees de Jager In 1926 was mijn vader Jan de Jager hoofd van de lagere school in De Cocksdorp. Op een goede dag vertelde hij ons dat die dag een groepsfoto van de schoolkinderen en onderwijzers gemaakt zou worden. Ik was toen een jon- getje van vijf jaar en ging nog niet naar school. Dat kon pas als je zes jaar of ouder was. Ik kwam dus niet in aan- merking, maar wel was ik in de schoolpauzes geregeld op het schoolplein te vinden, kende de meeste jongens, kortom ik meende er toch bij te horen. Ik moest dus ook op de kiek, vond ik. Daar was mijn vader het niet mee eens. "Daar is geen sprake van "zei hij, "alleen de kinderen van de school en de meesters mogen erop". Maar ik had een sterk weer- woord. "Dokkie komt er ook op te staan, en die is toch ook geen meester van deze school Dokkie was onze buurman, dokter Keidel. Hij en zijn vrouw, die ik tante Mien noemde, waren goede huisvrienden. Het was een terechte opmerking waar mijn vader geen weerwoord op had. Hij reageerde dan ook zoals ouders bij zulke gele- genheden doen: "Zeur nou niet meer, hou je mond en ga maar met Jantje spelen." Jantje Reuvers was mijn boe- zemvriendje, zoon van de plaatselijke garagehouder. De fotograaf kwam met zijn driepoot, camera met glas- platen. Schoolkinderen, de juf en de meesters werden op- gesteld voor het hoge hek dat toegang gaf tot het school plein. De fotograaf keek gewichtig, kroop onder zijn zwarte doek, frummelde wat aan zijn toestel en maakte de foto. Deze is bijgevoegd. Maar wie goed kijkt, ziet achter juf Verfaille een klein jongetje dat net bezig is over het hoge hek te klimmen en zijn rechterbeen daar al over heen slaat. Zo kwam ik dan toch maar op de kiek. Het was me gelukt! Wie er verder op de foto staat, ben ik te weten gekomen dankzij wijlen Pieter de Bloois, die in de jaren '80 van de vorige eeuw buurman was van mijn dochter en schoon- zoon, Corrie de Jager en Rob Teisman, toen eigenaren van hotel Molenbos. Hij had alle namen opgeschreven, maar in zijn opsomming is niet duidelijk wie er iedere keer bedoeld werd. Ook zijn de geschreven namen niet altijd even duidelijk te lezen. En er zijn meer namen dan mensen op de foto! Ik geef daarom hieronder de namen zoals ik die ontcijferd heb en in de hoop steeds de juiste naam bij het juiste kind te hebben getroffen. Hieronder dan maar, van boven naar onder en soms van links naar rechts of weer omgekeerd: Meester Oele, Wim de Graaf, Joop de Graaf, dokter Keidel, Janne de Graaf, Kneel Lemperts, Jo Lemperts, Juf Verfaille, H. Boon Mzn, Naan de Graaf, Trijntje van Hoorn, Kneel van der Kooij, Truus Kalis, Jo Lempers, M. Reuvers, Kees Zuidema, Cor Troost, Jan Zuidema, Kees Zuidema, Lies de Waard, Piet de Graaf, twee meisjes Riemers, Dientje Sauwerborn, Meester De Jager, Marietje Historische Vereniging Texel Nummer 116, September 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 4