maintTTn d"h dicatie is de ziekte tegenwoordig goed te bestrijden. Het was een treurig, roemloos einde van een jonge, ambiti- euze man uit een sterk Texels geslacht. Moge het alsnog een troost zijn, dat kleine onderdelen van zijn bestaan voortleven in zijn vele achter-achterkleinkinderen. Tenslotte Klaas Rab was onder-administrateur op de tabaksplan- tage Arendsburg in Oost Sumatra. Hij werkte onder hoofdadministrateur M.J. Tiele. In 1887 werd een herin- neringsalbum aangeboden aan de heer Tiele door de Tabaks Maatschappij Arendsburg ter herinnering aan zijn verblijf op Deli van 1877 tot 1887. Dit fotoalbum met zwaar verguld zilveren band berust in het archief van de bibliotheek van het Rijksmuseum. Daarin staat een por- tretfoto van Klaas Rab, helaas zonder zijn naam. De twee Indische meisjes waren dus geen weeskinderen toen zij op Texel aankwamen, maar werden het drie jaar later wel. Zij hadden immers in 1882 nog een vader en een moeder en Klaas Rab had zijn kinderen erkend. Toen Klaas in 1885 overleed was Klasina nog 5 en Adriana 7 jaar oud en wat met hun moeder is gebeurd, is onbe- kend. Zij zijn grootgebracht door hun opa en oma Rab, die toen 62 jaar oud waren. Het is goed gegaan met de kinderen en ze zijn in Nederlands Indie getrouwd met Nederlandse mannen. Tijdens een verlofperiode in 1904 hebben Klasina en haar man nog een bezoek gebracht aan de familie in Den Haag en Texel. Haar grootvader Aris Rab was in 1903 overleden, haar grootmoeder Marretje Rab - Vos overleed in 1906. Na een verblijf van 20 tot 25 jaar zijn de zusters teruggekeerd naar Nederland. Adriana is 80 jaar oud geworden en in 1958 overleden en Klasina was 88 jaar toen zij in 1967 over leed. Allebei zijn zij op dezelfde begraafplaats begraven in Den Haag. Graag wil ik Kees de Jager bedanken voor zijn enthousi- asme en prettige samenwerking in deze zoektocht en Piet Witte voor de documenten die hij wist op te sporen. Zeker ook Jan Boon bedank ik voor het feit, dat hij de brief, die Klaas schreef aan zijn nicht Trijntje, bewaard heeft, want deze brief was mede de aanzet voor de zoek tocht naar de geschiedenis van de "Indische" meisjes in Den Hoorn. De meesters der sabelkunst verleenden op 19 februari 1873 te Vlissingen ter gelegenheid van's Konings verjaardag aan hun krijgsmakker korporaal Klaas Rab de graad van Meester op den Sabel. Getekend door de regimentschef Kolonel (naam onleesbaar), de Officier belast met de schermoefeningen en de Meesters der schermkunst (afbeelding uit het archief Wim Vrijman) Nummer 116, September 2015 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 31