Schotse Hooglander in het Groote Vlak.foto Sytske Dijksenfoto Fitis Aan die natuur is vanaf het begin van de 20e eeuw een recreatieve component verbonden. Eerst verschenen kleine, geimproviseerde kampeerterreintjes, voorname- lijk gebruikt door padvinders en natuurliefhebbers. Vervolgens werden in de duinen twee grote campings in- gericht door Stichting Sociaal Toerisme, een voorloper op dit gebied. Die campings waren bedoeld om stadsbewo- ners de Texelse natuur te laten beleven en op grotere schaal kamperen in de natuur mogelijk te maken. Dat verschuift de laatste jaren naar wonen in kunststof. Ook werden bij alle strandslagen in de duinen grote parkeer- terreinen aangelegd. Door de toename van het toerisme in de 20e eeuw steeg de behoefte aan drinkwater in de zomer explosief. De duinwaterwinning veroorzaakte in het zuidwestelijke duingebied een onnatuurlijk grote fluctuatie van de grondwaterstand en verlaging van het grondwaterpeil. Een zeewaterontziltingsinstallatie of waterfabriek gaf enige tijd verlichting, tot ook die capaciteit te klein bleek; daarop werd een zinker gelegd en de duinwaterwinning beeindigd. Daarna stond SBB als beheerder van het duin gebied voor een dilemma: wat te doen met de ruigten die het gevolg waren van decennia lange ontwatering. Het natuurontwikkelingsproject Moksloot bood uitkomst: te- rug naar de vochtige valleien van de 18e en 19e eeuw; te- rug naar natuurwaarden die in het natuurbouwtijdperk goed scoren. Terug naar begrazing, niet meer met de landbouwhuisdieren van de plaatselijke bevolking maar met Schotse hooglanders en pony's. Het werd een succes. Dat smaakte naar meer. Volgende natuurontwikkelingsprojecten dienden zich aan, met plasdrasse en beweide biotopen, wederom met succes! Vanuit agrarische kringen klinkt gemor, want samen met het eiwitrijke Engels raaigras van de boeren faciliteert SBB hiermee de grauwe gans. In het droge duin reguleer- den konijnen de begroeiing in de laatste eeuwen voor- beeldig, maar die zijn inmiddels gedepopuleerd door myxomatose (door de mens gei'ntroduceerd in Frankrijk) en VHS (in 1994 ontsnapt uit een laboratorium in Australie). Nummer 116, September 2015 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 21