Aquarel door Hendrik Lesage, omstreeks 1938, in particuliere collectie De ruilverkaveling betekende voor de bedrijfsvoering, de woonomstandigheden en de economische situatie van de boeren op het oude Texel een grote vooruitgang. Voor het landschap was de ruilverkaveling een enorme veran- dering, die onder andere resulteerde in egalisatie van gronden, vergroting van percelen (schaalvergroting), ver- dwijnen van oude krekenstructuren, tuinwallen, drink - kolken en overhoekjes. Afwateringssloten werden recht- getrokken en moderne boerderijen gei'ntroduceerd. Door de aanleg van boomsingels langs wegen en rond boeren- erven veranderde het eeuwenoude, open Texelse land schap op diverse plaatsen in een variant van het Oost- Nederlandse coulissenlandschap. Daarnaast speelden algemene veranderingen in de land- bouw een rol, zoals het schonen van zaaizaad, de intro- ductie van gewasbeschermingsmiddelen, een verande- rend assortiment handels- en voedingsgewassen, adequate bemesting en gewijzigde bedrijfsvoering. Het open Texelse landschap in 1925, aquarel door Han Krug jC.-'SSB-W' ...w- - Bollen koppen in de Prins Hendrikpolder, foto Sytske Dijksen, foto Fitis, 2011 Daarmee verdween de diversiteit aan akkeronkruiden met bijbehorende fauna. Door peilbeheersing, optimali- sering van de bemesting en inzaai van Engels raaigras werden maaifrequentie, ruwvoerwaarde en -opbrengst van het grasgewas verhoogd. Dit betekende het einde van de bloemrijke hooilanden. Wei- en hooiland transfor- meerden in een groen biljartlaken met een monoculture van Engels raaigras. Sommige stedelingen noemen dat tegenwoordig natuur. De Bonte Wei is verleden tijd. I In" Nummer 116, September 2015 Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 19