This Gaflr fxru Ion SityifEii CUenatur qaudens ftaBitarc runiculiis antris De eerste signalen over verstuiving van de duinen date- ren uit 1370.10 Die verstuivingen namen snel toe en be- perkten zich niet tot de duinen. Zo werd na een snelle verlanding achter een vloedhaak in 1497 de Binnenkuil bedijkt, in 1514 nog 74 ha groot agrarisch gebied, in 1561 na verstuiving gereduceerd tot 47,7 ha.11 De schout, vanaf 1397 pachter van het konijnenbedrijf, schoof de schuldvraag van de verstuiving naar de bevolking: hij noemde als oorzaak clandestiene helm- en ruigtewinning en schade door illegale beweiding. Konijnen vraten alle begroeiing rond de konijnenbergen op, wei- en bouwlanden overstoven en vanaf ongeveer 1550 werden de dorpen De Koog en De Westen door het stuivende zand bedreigd. De Alkmaarse rentmeester Dirk van Teylingen schreef in 1560: dattet land en het Dorp Koog zeer overvallen was door het duinsande dat zijluijden nyet keeren en moeghen,12 En er was geen helm meer, die was opgevreten. Het verzet van de Texelaars tegen de verstuiving en de vraatlustige konijnen groeide. Konijnenbedrijf, waterkering, gebruik door boeren, bak- kers en buitenlui, de duinen zaten vol konijnen en con- flicterende belangen. En dat bleef nog eeuwen het geval. 3 Rampen over Texel Texel werd In de 16e eeuw geteisterd door dijkdoorbra- ken, overstromingen en overstuivingen. Zo was in 1514 Vi van agrarisch Texel waardeloos door overstuiving met zand en overstroming met zeewater. Dijkdoorbraken werden nog lang naar de naamdagen van heiligen en an- dere kerkelijke feestdagen genoemd. Zo teisterde op 30 September 1514 de St Jeronimusvloed ons land, op 3 mei 1552 veroorzaakte de St Pontiaansvloed een groot aantal dijkdoorbraken op Texel en de Allerheiligenvloed van 1 november 1570 liet vrijwel overal in de lage Nederlanden een spoor van ellende achter. De buitendijkse gorsen of schorren werden tot en met de Middeleeuwen gebruikt als gemeene 13 weide en had den een belangrijke functie als bescherming van de zeedijk: de kracht van de golven brak op dat hoge voorland. Doordat deze gorsen in de late middeleeuwen en de 16e eeuw grotendeels bedijkt werden, verloor de Texelse ge- meenschap weidegrond en door het ontbreken van voor land was de nieuwe dijk bijzonder kwetsbaar. Los daar- van nam het kombergend vermogen van het Marsdiep 10 GAT 1 Falckoog 11 Schoorl I p 87, Schoorl II p 234 12 Schoorl II p 466 13 Gemeen gemeenschappelijk Konijnenvangst, gravure door Philips Galle, 1578 (Rijksmuseum) 12 Historische Vereniging Texel Nummer 116, September 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 14