600 jaar Texels landschap Wilma Eelman Tot ver in de 18e eeuw beperkte de interesse voor wat wij nu Texelse natuur en landschap noemen zich tot de economi- sche, culinaire en medische aspecten daarvan. Vanuit die optiek komen we Texel tegen in lie eeuwse archieven, zoals in de rentmeestersrekeningen van de Hollandse graven, met daarin onder andere helm, konijnen, fretten, eieren en gezouten zeehonden. Aan de hand van dergelijke archivalia, tekeningen en schilderijen, brieven en dagboeken ontstond de volgende reconstructie van 600 jaar Texels landschap. 1 Hoe zag Texel er 600 jaar geleden uit? Primaire afbeeldingen van Texel uit de periode rond 1415 zijn niet bekend, maar het kort voor 1200 doorgebroken Marsdiep prijkt op 13e eeuwse zeekaarten. De eerste kaarten waarop een herkenbaar Texel te zien is, dateren pas uit de eerste helft van de 16e eeuw. Dat toenmalige Detail uit de kaart van het Gewest Holland door Jacob van Deventer, 1542 Texel was aanzienlijk kleiner dan het huidige. Op de hoge en droge pleistocene kern was weidegrond, ge- schikt voor schapenhouderij en de boeren verbouwden er vlas, erwten en graan. De oudst bekende vermelding van tuunwallen dateert uit 1379.1 De oudste aandijkingen bestonden toen al enkele eeuwen. De weinige zoete ge- deelten in die polders waren geschikt voor beweiding met rundvee, de rest werd beweid met schapen en was in gebruik voor hooiwinning. De pleistocene kern van Texel, van oudsher gedomineerd door schapenhouderij en tuinwallen en vanafde 16e eeuw gestof- feerd met stolpboerderijen en schapenboeten. (R.S. Bakels, in particuliere collectie) Op een landmeterskaart uit 1594 vereeuwigde Pieter Bruijnsz de eerste stolpboerderijen. Die waren vanaf circa 1550 gesticht en luidden het einde in van de middel- eeuwse langhuizen. Daarmee veranderde in de tweede helft van de 16e eeuw het Texelse landschap bijna net zo ingrijpend als tijdens de ruilverkaveling in de 20e eeuw. Texel bestond toen nog steeds uit de pleistocene kern, de oude polders met de dorpen, de met schapen beweide buitendijkse gorsen of hoge schorren en uit's Heeren wil- dernisse. Fragment uit een landmeterskaart uit 1594 door Pieter Bruijnsz. Links de middeleeuwse langhuizen. Ten noorden van Den Burg, langs de Kogerweg en op de hoek bij het Burgerdijkje de toen moderne stolpboerderijen met voorhuis. (Nationaal Archief) 10 Historische Vereniging Texel Nummer 116, September 2015 sToltn.TTri.if 1 Eelman 2014, 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 12