handvesten verkregen heeft, en hierna van ons of van onze na- komelingen zullen mogen verkrijgen:] behoudelic datmen binnen onser alinger stede van texsel wesen sullen dartien scepenen dats te weten inden kerc- soekingen ten westen drie scepenen item ter burch vier scepenen item ten wail drie scepenen ende ten oeste- neijnde drie scepenen die onze scout van onser stede van texselle alle jair sal kyesen ter burch inder kercken upten goeden vrydach goets tyts voir middach bij sinen eede vanden rycsten vroetsten ende redelicsten knapen. behoudens dat er binnen onze gehele stede van Texel dertien schepenen zullen zijn; te weten in de parochie ten Westen drie schepenen; idem te Den Burg vier schepenen; idem te Wael drie schepenenen te Oostereind drie schepenendie onze schout van onze stede van Texel elk jaar zal kiezen te Den Burg in de kerk op Goede Vrijdag ruitn voor de middag op zijn eed uit de rijkste, meest wijze en meest rechtschapen mannen.] Ende die gecoren scepenen die sal onse scout voirnoemt ee- den recht ende vonnesse te wisen na hantvesten ende kuren van onser stede voirscreven als dair toebehoert. Ende si zul len ter burch hoeren dincxstal houden ende bezitten. [En de gekozen schepenen zal onze voornoemde schout beedi- gen om recht te spreken en vonnis te wijzen volgens de hand vesten en de keuren van onze stede voornoemd, zoals het be- hoort. En zij zullen te Den Burg hun rechtszittingen houden.] Voirt so zullen dese voirscreven nye gecoren scepenen rechtevoirt upten goeden vrydach als zij gecoren worden alle jaer bij hoeren eede kyesen vier raitslude alse in el- ken kercsoekinge voirscreven enen raitsman die die outste vanden outsten raitsluden die dan af gaen van hoeren dienst eeden sullen onser stede goet te ontfaen ende wt te geven ende rekeninge ende bewisinge dair af te doen bynnen der eersten maent na dat si van hoeren dienste gaen voir die nye ende oude scepenen ende voir die nye gecoren raitslude als dair toebehoert ende en de- den sijs niet so souden zij elcx tegens ons verburen tien pond ende nochtans horen rekeninge ende bewisinge dair af te doen geliken voirscreven staet. [Voorts zullen de voornoemde nieuw gekozen schepenen on- middellijk op Goede Vrijdag als zij gekozen worden, elk jaar op hun eed vier raadslieden kiezen, uit elke parochie voornoemd een raadsman; die door de oudste van de oude raadslieden, die dan aftreden uit hun functie, beedigd zullen worden de gelden van onze stede te ontvangen en uit te geven; en rekening en verantwoording hiervan te doen binnen de eerste maand na hun aftreden uit hun functie ten overstaan van de nieuwe en de oude schepenen en voor de nieuwe raadslieden, zoals het be- hoort. En deden ze dat niet, dan zouden zij tegen ons verbeu- ren een boete van 10 pond; en nochtans hun rekening en ver antwoording afleggen zoals het voorgeschreven staat.] Voirt so sal onse scout die nu is of namaels wesen sal ten heiligen zweren eer hi hem bewinden sal enich recht te doen bynnen onser stede voirnoemt alzo dat hi alle rech- ten hantvesten ende kuren van onser stede voirscreven sal houden ende doen houden als een goet man sculdich is te doen ende dien eedt sal hem staven die outste van den vier raitsluden voirnoemt alzo dair toebehoirt. [Voorts zal onze schout die er nu in functie is of nadien zal zijn, op de heiligen zweren, voordat hij ertoe over gaat enig recht te vorderen binnen onze voornoemde stede, dat hij alle rechten, handvesten en keuren van onze voornoemde stede in acht zal nemen en doen nemen, zoals een goed man verschul- digd is te doen. En die eed zal hem worden afgenomen door de oudste van de voornoemde vier raadslieden, zoals het behoort.] Item so en sullen wij noch onse nacomelinge Willem Symonsz. tot genen dagen zetten noch doen setten bailiu scout of rentmeister te wesen bynnen onser stede voirs creven noch nyemant van sinen wegen Oick so en sullen wij noch onse nacomelingen na deser tijt ghenen bailiu setten noch doen setten bynnen onser stede voirnoemt tot enigen dagen. [En zo ook zullen wij noch onze nakomelingen Willem Simonsz. nooit meer benoemen noch doen benoemen tot bal- juw, schout of rentmeester binnen onze voornoemde stede noch iemand vanwege hem. Ook zullen wij noch onze nakomelingen vanafnu ooit een baljuw benoemen noch doen benoemen bin nen onze stede.] Ende want wij onsen goeden luden ende ondersaten van onser stede voirnoemt alle dese voirscreven punten vaste stade ende onverbroken willen houden ende van enen ygelike gehouden willen hebben voir ons ende voir onsen nacomelingen eweliken durende so hebben wy des te oir- conden desen brief open doen besegelen mit onsen segele hier an gehangen. Gegeven in den hage opten xxviten dach in mairte anno xiiii1 xiiii na den loip van onsen hove. [En omdat wij voor onze goede lieden en onderdanen van onze voornoemde stede alle voorgenoemde punten vast, bestendig en onverbrekelijk in stand willen houden, en door eenieder in acht willen genomen worden, tegenover ons en onze nakomelingen voor altijd; aldus hebben wij ten bewijze hiervan deze openbare oorkonde bezegeld met ons zegel, dat hieraan is gehangen. Gegeven in Den Haag op de 26ste dag in maart in het jaar 1414 volgens de kalender van ons hof.]w 10 Dat betekent het gebruik van de Paasstijl door de grafelijke kanselarij; dus wordt de datering 26 maart 1415. 6 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 8