terlijk vermeld: 'Gegeven in den hage opten xxviten dach in mairte anno xiiif xiiii na den loip van onsen hove'. Oftewel, 'gegeven in Den Haag op de 26ste dag in maart in het jaar 1414 naar de kalender van ons hof'. Op basis van dat jaar- tal werd in 1964 (en niet in 1965) gevierd dat Texel 550 jaar geleden stadsrecht gekregen zou hebben. Dat was dus echter een jaartje te vroeg! Maar ook in de aanloop naar de viering van 2015 werd naarstig onderzoek gedaan naar dit vraagstuk. Ook ondergetekende werd hierover benaderd en kon die vraag duidelijk beantwoorden dat het hier zon- der enige twijfel om de datum van 26 maart 1415 gaat. Maar zelfs in een artikel in het blad van de Historische Vereniging Texel van maart 2015, wordt nog een andere datering genoemd, namelijk 4 april 1415, rekening hou- dend met de toenmalige Juliaanse kalender en de paas- stijl.8 Dat is echter onjuist, de Juliaanse tijdrekening is hier- bij niet relevant. Dat is wel de toevoeging in de oorkonde 'naar de kalender van ons hof', waarin de oplossing van dit vraagstuk schuil gaat. Dat betreft de hantering van de paasstijl waar de grafelijke kanselarij toentertijd gebruik van maakte. Dat wil zeggen dat het nieuwe jaar op eerste paasdag begon en dus viel de eerste dag van het jaar 1414 op zondag 8 april. En toen telde men eenvoudig door en dateerde de voorkomende oorkonden en andere schrifte- lijke stukken opeenvolgend. De datum van 26 maart 1414 kwam dus pas bijna een jaar later voorbij en toen was in- middels dus (conform de jaarstijl waarbij het jaar op 1 ja- nuari begint) het jaar 1415 begonnen. Dus is het privilege 'gewoon' op dinsdag 26 maart 1415 verleend. Tot slot Er valt nog veel meer te vertellen over dit belangrijke pri vilege, dat in de loop van de 15de eeuw twee keer werd ingetrokken maar ook weer beide keren opnieuw werd verleend. Maar het belangrijkste is eigenlijk dat het ook vandaag de dag nog reden is voor een uitgebreide her- denking en tal van festiviteiten van de Texelse bevolking. Een mooi maatschappelijk bindmiddel en een stederecht om trots op te zijn! Joost C.M. Cox De auteur Dr. Joost C.M. Cox (Eindhoven 1955) is gemeentesecretaris van Den Helder. Daarvoor was hij vanaf 1986 achtereen- volgens gemeentesecretaris van Schijndel, Smallingerland en Alkmaar. In 2005 verscheen van zijn hand bij de VNG Uitgeverij het Repertorium van de stads- rechten in Nederland, dat een overzicht geeft van 220 plaatsen met (soms vermeende) stadsrechten. In 2011 promoveerde hij aan de Universiteit Leiden op het proef- schrift 'Hebbende privilege van stede' De verlening van stads- rechtprivileges in Holland en Zeeland (13de - 15de eeuw), als handelseditie uitgegeven door de Sdu. 1415 maart 26 - Stederecht Texel - Den Haag Willem VI, graaf van Henegouwen, van Holland, van Zeeland en heer van Friesland, verleent het poortrecht en de vrijheid, zoals de s tad Alkmaar bezit, aan zijn lieden en onderdanen van het Land van Texel, alsmede enkele aanvullende bepalingen. Origineel niet voorhanden; het was blijkens een beschrijving uit 1579 voorzien van het grafelijk zegel in rode was, en aan een dubbele staart bevestigd. Afschriften: B. (26 maart 1415) Nationaal Archief Archief Graven van Holland, inv. nr. 237 (Register Privilegia van her- tog Willem VI1405-1416) fol. 149r - C. (8 juni 1456) niet voor handen vidimus van de abt van Egmond, bekend uit b. Van Mieris, Groot charterboek, IV, p. 324-325 - D. (1579) Gemeentearchief Texel, inv. nr. 1: Die Privelegien ende hantves- ten der Stede ende Eijlande van Texel (afgeschreven door Frans Adriaens Falckoech, secretaris van Texel), folio 5r - E. (1651) Het Utrechts Archief, archieffamilie Huydecoper, inv. nr. 320. Druk: a. B. van Gerrevink en erven Ratelband, Privilegien en handvesten der stede en des eilands van Texel, Amsterdam 1745, nr. XIII - b. Frans van Mieris, Groot charterboek der graaven van Holland, van Zeeland, en heeren van Vriesland, 4 delen, Leiden 1753-1756, deel IV, p. 324 en 325 (naar een niet voorhan den vidimus van de abt van Egmond van 8 juni 1456) - c. (1990) Blad van de Historische Vereniging Texel, nr. 14, pag. 6 en 7? Willem etc. doen cond alien luden want onse lant van texsel lange tijt in crancken ende snoden regimente ge- staen heeft dat ons in geenrewijs langer en staet te liden alzo wij altois mit goeden herten genegen sijn tot vorder- nesse ende redeliken saken dair ons eer ende onsen goe den luden zalicheijt an gelegen is, so hebben wij om oet- moedichs vervolchs wille onser gemeenre goeden luden ende ondersaten geseten in onsen lande voirscreven ende mede om oirbair ende nutscap ons lants voirscreven den zelven onsen goeden luden ende ondersaten die nu sijn of in toecomenden tiden aldair wesen zullen gegeven ende geven mit desen tegenwoirdigen brieve poirtrecht ende vrihede geliken ende in aire manijeren als onse ge- truwe stede van alcmair op desen tijt van onsen voirva- deren zaliger gedachten ende van ons in hoiren hantves- ten vercregen hebben ende namaels van ons of van onsen nacomelingen vercregen sullen mogen: [Willem etc. maken eenieder bekend aangezien ons Land van Texel gedurende lange tijd onder een slecht en snood bestuur gestaan heeft, dat voor ons op geen enkele wijze langer kan voortduren, nu wij altijd in goede gezindheid geneigd zijn be- tamelijke zaken te bevorderen, waaraan zowel onze eer als de welstand van onze goede lieden verbonden is: aldus hebben wij, ter wille van het nederige verzoek van onze algemene goede lie den en onderdanen, wonende binnen onze landen voornoemd, en mede vanwege het profijt en nut voor ons voornoemd laird, diezelfde goede lieden en onderdanen van ons, die er nu aanwe- zig zijn, ofer in de toekomst zullen zijn, gegeven en geven met deze voorliggende brief, poortrecht en vrijheid gelijk, en op de- zelfde manier, als onze getrouwe stad Alkmaar inmiddels van onze voorvaderen, zaliger gedachtenis, en van ons in hun 8 Thijs Klaassen, 'Een eiland met stadsrechten', in: Historische Vereniging Texel nummer 114 (maart 2015), p. 2-6. 9 Deze tekst naar B. Hertaling door J.C.M. Cox (april 2015). Nummer 115, juni 2015 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 7