In Memoriam Hans Lasthuizen Een brief van 22 mei 1945 Op 23 april jongstleden overleed onverwacht Hans Lasthuizen. In 2001 werd Hans lid van de Historische Vereniging Texel en in 2002 trad hij toe tot de redactie, gelijktijdig met Esther Banki. Met zijn brede belangstel- ling en vanuit zijn achtergrond als leraar Nederlands en geschiedenis was dit een logische stap. Hans werd een vriend, een grote vriend. Zijn interesse in mensen, zijn humor en sprankelende verhalen, met glimogen verteld, vormden een rode draad in onze redactiever- gaderingen. Toch was hij, net als de meeste Texelaars, terughoudend om zijn verhalen op papier te zetten. Soms was enig aandringen nodig om bijvoorbeeld zijn belevenissen als kleurrijke Sinterklaas aan papier toe te vertrouwen en op die wijze met een groter publiek te delen. Na de redactievergaderingen volgden in kleiner comite de laatste loodjes om het blad in leesbare vorm aan de vormgever aan te bieden. En dan verscheen Hans, ge- wapend met een goed humeur, het beroemde Witte Boekje en zijn nog beroemdere rode pennetje. Onbarmhartig kukelde hij d's en t's uit of in een artikel, zuchtte als iemand weer last had van wat hij de er- ziekte noemde en kon zijn plezier niet op bij een goed geformuleerd artikel. Hij hakte worsten van zinnen vakkundig in leesbare delen en dan kwam zijn speciali- teit: de komma tussen twee persoonsvormen. Als volbloed levensgenieter genoot hij van lekkere kof- fie en bij ieder gesprek speelde lekker eten en/of drin- ken een rol - soms de hoofdrol. Zo kon een serieus be- gonnen vergadering, via een lofrede op Franse auto's van een zeker merk, ontaarden in recensies van wijn, whisky, croissants, Belgische kaasjes en stokbrood. Het besef dat Hans niet meer met een verhaal en de deur in huis kan vallen, was en is onwezenlijk. Hans, grote vriend, we missen je. Yvon, Martijn, Elsbeth, Anouk en kleinkinderen: we wensen jullie alle sterkte toe bij dit verlies. Beste neefen nicht, Wij moeten U de treurige tijding mededelen Siena en Hendrik, dat 6 April Dries en Herman doordat de Russen en Duitsers hier tegen elkander in opstand zijn gekomen, op een wagen met nog 8 mannen naar de Mok zijn vervoerd, en daar zijn doorge- schoten. De jongens hebben niets gedaan. Ze zouden naar ons toe. Ze dachten dat de zaak in de brand zou gaan. Ze zouden het geld naar ons brengen en zijn toen dicht bij ons huis aangehouden door de Duitsers. Alles is hun afgenomen. Zijn op een auto met 10 man naar de Mok gebracht en moeten daar door de Duitsers zijn doodgeschoten. Ze waren zo verbitterd op alle burgers. Ze meenden dat die de Russen hielpen en daardoor moest het onze jongens het leven kosten. Wij hebben alle moeite gedaan om iets gewaar te worden, maar ze zeggen niets. Eerste hadden wij nog hoop dat ze terug zouden komen, maar nu hebben ze gisteren drie mannen dood gevonden Nu zullen ze vandaag of morgen onze jongens ook wel vinden. Oh Siena het is verschrikkelijk die arme stakkers dat die zo hun leven er bij in moeten schie- ten. Dries was net een maand thuis uit Assen, en nu zijn wij ze alle weer kwijt. Het is om gek van te worden, en de jonge vrouwen, en dat kleine lieve kind wordt nu zo lief. Begint te roepen van pappa. Oh Siena, je hart breekt. En dan zijn er op die bewuste dag nog 50 slachtoffers door het bombardement en wel 100 huizen in elkander en nog sterven er dagelijks mensen die in het ziekenhuis lagen, die gewond wa ren door scherven. Het is vrede, maar Texel is erg in rouw. Wie had dat kunnen denken, dat ons zo iets vreselijks moest overko- men? En voor oom Klaas is het helemaal wat, die is er een stuk van achteruit gegaan. Kan haast niet meer lopen. Hij kan dat allemaal niet verwerken. Oh Siena, kunnen jullie hier niet eens komen met de familie met een auto? Ik zou het zo graag willen. Het leven voor ons is nu ook niets meer, en wij moeten weer in de zaak, dat is ook weer wat. Zij van de bedroefde gegroet, Je bedroefde tante Annie Naschrift redactie Tante Annie en oom Klaas waren mevrouw Annie Pen-Nijk en Klaas Pen. Zij verloren hun beide zoons Andries en Herman. 2 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 4